Dlaczego skóra dzieci wymaga wyjątkowej pielęgnacji?
Dzieci zasługują na specjalną troskę i opiekę. Ich skóra jest niezwykle delikatna i stale się rozwija aż do 3. roku życia. Dopiero po tym czasie swoją budową i funkcjonowaniem zaczyna przypominać skórę dorosłej osoby. Wcześniej jej płaszcz lipidowy jest niewystarczająco szczelny, aby zapewnić maluchowi odpowiednią barierę ochronną. Na szczęście możemy dodatkowo zabezpieczyć skórę naszej pociechy, dbając o jej odpowiednią pielęgnację i stosując naturalne kosmetyki dla dzieci.
Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne
Do pielęgnacji wymagającej skóry maluchów należy używać produktów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o nich. Z uwagi na wspomniane wyżej różnice w budowie skóry, większość kosmetyków uniwersalnych, zamiast pomóc, może znacznie pogorszyć jej stan. Powinniśmy zatem wybierać kosmetyki dla dzieci o jak najbardziej naturalnym i łagodnym składzie, który nie zawiera drażniących składników - parabenów, sztucznych barwników czy syntetycznych perfum. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiemy się z opakowania! Aby mieć pewność, że kosmetyk nie wpłynie negatywnie na malucha najlepiej szukać organicznych produktów przebadanych dermatologicznie i mikrobiologicznie.
Kąpiel dziecka - pielęgnacyjne wyzwanie
Kąpiel noworodka to dla rodziców niemałe wyzwanie. Informacji na jej temat jest mnóstwo i często mogą okazać się one mylące. Jednak jedno jest pewne - nie należy przesadzać z częstotliwością kąpieli, ich długością i wysokością temperatury wody. W pierwszych miesiącach życia wystarczy kąpać swoje maleństwo co 2-3 dni. Codzienne kąpiele są wskazane dopiero od momentu, kiedy dziecko zacznie się samodzielnie poruszać. Zbyt częste i długie kąpiele lub używanie niewłaściwych środków może powodować przesuszenie skóry maluszka. Najlepiej będzie, jeśli wybierzemy naturalne kosmetyki bogate w organiczne i bezpieczne składniki tj. wyciąg z nagietka czy rumianku, które podczas każdej kąpieli skutecznie i delikatnie oczyszczą włoski i skórę maleństwa, pielęgnując je, a przy tym nie podrażniając.
Naturalna ochrona i nawilżenie
Skóra malucha może tracić nawilżenie nawet do pięciu razy szybciej niż u osoby dorosłej, dlatego po każdej kąpieli niezbędna jest pielęgnacja nawilżająca. Najpierw delikatnie osuszamy ciało maluszka miękkim ręcznikiem, a później nakładamy kojący krem, który odpowiednio nawilży skórę, sprawiając, że stanie się miękka i gładka. Ponieważ rozgrzana skóra świetnie wchłania składniki odżywcze, właśnie po kąpieli warto postawić na delikatny masaż i wetrzeć w nią naturalny kosmetyk z mnóstwem dobroczynnych właściwości. Ten moment może być czasem relaksu zarówno dla malucha, jak i dla nas, dlatego warto podejść do tego na spokojnie i cieszyć się wspólnymi chwilami pełnymi bliskości.
Pielęgnacja okolicy pieluszkowej
Jak wiemy, każdemu maluchowi trzeba również często zmieniać pieluszki. Po tej czynności zawsze należy delikatnie oczyszczać skórę za pomocą wacików zwilżonych w ciepłej wodzie lub chusteczek nawilżanych oraz zabezpieczać ją przed podrażnieniami, stosując kremy przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci. Przykładem takiego kosmetyku jest krem ochronny Bio marki Anne Geddes Bio, który dzięki obecności cynku zapobiega odparzeniom i działa jak dodatkowa warstwa ochronna pod pieluszką. Warto również dać skórze maleństwa trochę pooddychać i przynajmniej na pół godziny dziennie pozwolić maluchowi całkiem odpocząć od pieluchy.
Skuteczna pielęgnacja zimą i latem
Maluchy kochają zabawy na świeżym powietrzu, jednak ich wrażliwa skóra nie przepada za upalnymi i mroźnymi dniami. Latem musimy chronić nasze pociechy przed promieniowaniem UVA i UVB. Pomocne w tym zadaniu są naturalne kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną - faktorem SPF 50. Pamiętajmy również, by unikać bezpośredniego wystawiania skóry dzieci na słońce i używać specjalnych kosmetyków nawet w pochmurny dzień. W zimie natomiast warto postawić na ochronny krem, który zapewni dziecku naturalną barierę, chroniąc je przed podrażnieniami i zaczerwienieniami oraz przygotowuje je na kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz czy wiatr.