Terminem weganizm określana jest odmiana wegetarianizmu, która polega na odrzuceniu wszelkich produktów pochodzących od zwierząt, czyli np. mleka i jaj, które to produkty w diecie wegetariańskiej są dopuszczalne. Weganie powstrzymują się także od kupowania wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym miodu, wełny, futer, jedwabiu czy odzieży skórzanej. Nie używają też kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli większości rodzajów mydeł czy szamponów. Unikają oni także produktów testowanych na zwierzętach, nie chcą bowiem w żaden sposób przyczyniać się do zadawania zwierzętom cierpień czy zabijania ich.
Dieta wegańska jest dietą bardzo restrykcyjną. Tak więc o ile wegetarianie nie budzą już tak wielu kontrowersji, to dzieci pozostające na ścisłej roślinnej są traktowane jako grupa zagrożenia niedoborami żywieniowymi. Według ekspertów dieta wegańska nie powinna być stosowana u dzieci w okresie rozwojowym, gdyż może prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Pediatrzy ponadto uważają, że źle zbilansowana dieta wegańska może doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych między innymi: wit. B12, wit. D, wapnia, żelaza i innych, a w konsekwencji prowadzić to może do niedokrwistości, osteoporozy, zahamowania i opóźnienia wzrostu dzieci.
[-------]
Co lekarze będą sprawdzali? Dzieci zostaną gruntownie przebadane przez antropologa, pediatrę, psychologa i żywieniowca. Oceniona zostanie ich masa ciała, wysokość, ogólny stan zdrowia, rozwój psychoruchowy, wykonane zostaną badania krwi. Oczywiście rodzice nie będą musieli płacić za badania. Lekarze chcą przebadać przede wszystkim dzieci w wieku 3-10 lat, które od przynajmniej roku są na diecie wegańskiej lub zbliżonej. Jeśli dziecko jada rybę lub nabiał sporadycznie, raz na kilkanaście dni, to nie wpłynie to na wyniki badań. Trzeba sobie zarezerwować kilka godzin, dziecko musi być na czczo.
Pod lupę zostaną wzięci również nastolatkowie. W tej grupie lekarze będą starali się wykluczyć problemy emocjonalne, które mogą być przyczyną zaburzeń jedzenia (początek anoreksji, bulimii).
Każdy rodzic, który decyduje się na wychowanie weganina, powinien koniecznie zasięgnąć rady specjalisty, bo łatwo tu o błędy. W Polsce brakuje profesjonalnych poradni żywieniowych dla wegan. Dlatego też wszyscy ci, którzy zgłoszą się na badania otrzymają fachowe zalecenia dotyczące żywienia.
Dieta wegańska może być korzystna jako dobra profilaktyka chorób cywilizacyjnych, ale pod warunkiem, że jest suplementowa i właściwie ustawiona pod względem ilości kalorii, składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Powinna być prowadzona pod stałym okiem lekarza dietetyka.