Siłownia została urządzona w jednym z nieużywanych pomieszczeń zajezdni autobusowej MPK przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Mogą korzystać z niej bezpłatnie i mają tam do dyspozycji m.in. bieżnię, rower treningowy, ergometr, czy – oczywiście – hantle i sztangi.
– Cieszę się, że w naszej spółce pracują ludzie z prawdziwą pasją. Siłownia posłuży jednak nie tylko tym, którzy po godzinach uprawiają kulturystykę, ale każdemu, kto w czasie wolnym od obowiązków chciałby zadbać o zdrowie fizyczne – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.
Pomysł nie był przypadkowy. Jako że najwięcej autobusów kursuje w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, sporo kierowców ma w środku dnia kilkugodzinną przerwę w pracy. Dlatego poprosili oni właśnie o taką możliwość spędzenia wolnego czasu.
Inwestycja została sfinansowana z pieniędzy samych pracowników, a konkretniej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
– Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że skorzystają na tym nie tylko oni, ale i firma. Bo sport to zdrowie, a dobry pracownik to zdrowy pracownik – dodaje szef spółki.
W związku z pojawiającymi się sprzeciwami ze strony polityków, MPK Wrocław jeszcze raz zaznaczyło, że pieniądze które wydano na siłownię w zajezdni autobusowej nie uszczuplają budżetu na najważniejszą działalność – zapewnianie komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Remont sali i zakup sprzętu został sfinansowany przez samych pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Bardzo nas cieszy to, że kiedy chodzi o zdrowie, wszyscy jesteśmy zgodni, że to dobra inwestycja.
Siłownia pozwoli zadbać o zdrowie naszych pracowników. Kierowcy autobusów mają siedzący tryb pracy – spędzają kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie przed kierownicą. Osoby tradycyjnie pracujące w biurach mają często możliwość odejścia od biurka, przewietrzenia się, wykonania prostych ćwiczeń pobudzających ciało. Kierowcy autobusów czy motorniczowie nie mają tej możliwości. Nie mogą przecież w czasie kursu zatrzymać pojazd, żeby się porozciągać. Jedyny czas dla siebie na taką aktywność mają np. podczas przerw na pętlach oraz przed i po pracy.
Dbanie o zdrowie jest ważne zawsze, jednak nabiera szczególnej wagi, gdy po lockdownie jesteśmy przyzwyczajeni do mniejszej aktywności. Mamy nadzieję, że siłownia przyciągnie nie tylko pasjonatów kulturystyki, ale także osoby, które po prostu chcą po, albo przed pracą, zadbać o sylwetkę. Pamiętajmy bowiem, że dbanie o zdrowie zmniejsza ryzyko zachorowania pracownika oraz jego nieobecności. Siłownia sprawia więc, że zwycięża zarówno pracodawca, ponieważ nie musi się martwić, gdy kierowca nie pojawi się w pracy oraz pracownik, który dzięki ćwiczeniom czuje się lepiej, jest zdrowszy i ma więcej energii.
Z siłowni w zajezdni autobusowej będzie mógł korzystać każdy pracownik MPK. Nie będziemy oczywiście pobierać żadnych opłat. Wymagamy tylko sportowego stroju i stosowania się do regulaminu siłowni.