Jeśli podczas pracy przy komputerze wciąż się wiercisz, ruszasz nogami lub bawisz się długopisem, ćwiczysz nawet o tym nie wiedząc |
Jeśli podczas pracy przy komputerze wciąż się wiercisz, ruszasz nogami lub bawisz się długopisem, prawdopodobnie masz dużo genu Bsx odpowiadającego za tzw. spontaniczną aktywność fizyczną. A im go więcej, tym ruszasz się częściej i spalasz kalorie
Na trop tego genu wpadli naukowcy z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL), niemieckiego Instytutu Żywienia oraz amerykańskiego uniwersytetu w Cincinnati. Stwierdzili oni, że ta cząsteczka odpowiada za nieświadomie uprawiane ćwiczenia fizyczne, za które można uznać wspomniane wiercenie się. Jeśli organizm nie ma wystarczająco dużo Bsx – wzrasta ryzyko otyłości.
Zależność tą odkryto podczas eksperymentu na myszach. Zwierzęta, w których mózgu nie występuje Bsx, były znacznie bardziej leniwe niż zwykłe – i bardziej narażone na otyłość. Bsx odpowiada bowiem nie tylko za spontaniczna aktywność fizyczną, ale także pośredniczy w reakcji mózgu na sygnały o głodzie.
Jeśli wiec jesteś typem, który nie jest w stanie usiedzieć na miejscu w bezruchu – jest duża szansa, że pozostaniesz szczupły, bo ćwiczysz nawet o tym nie wiedząc.