Atlas treningowy – skąd ta popularność?
Atlas do ćwiczeń siłowych jest jednym z najbardziej podstawowych sprzętów, które znajdziemy na siłowni w domowej sali ćwiczeń. Jego wielka popularność bierze się z faktu, że za jego pomocą można wykonywać zróżnicowane sesje treningowe i dbać o wiele partii mięśniowych. Innymi słowy – atlasy do ćwiczeń siłowych pozwalają na pełnowartościowy trening, nawet kilku osób jednocześnie. Jednocześnie jest to sprzęt, z którego mogą korzystać zarówno osoby niezaznajomione z siłownią, jak i ludzie, którzy na dźwiganiu ciężarów zjedli zęby.
Atlasy treningowe – rodzaje dostępne na rynku
Atlasy treningowe dzielimy ze względu na budowę, liczbę stanowisk i posiadane funkcje. Na rynku dostępne są atlasy treningowe jednostanowiskowe oraz atlasy treningowe wielostanowiskowe. Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu każdego z modeli, należy pamiętać, że na rynku dostępny jest również sprzęt sportowy znany jako bramy i suwnice. Są to urządzenia, które pozwalają na trening siłowy nieco innych partii mięśniowych niż w przypadku klasycznego atlasu. Podczas gdy w atlasie główne stanowisko zachęca do siedzenia i wyciskania, bramy i suwnice zmuszają użytkownika do wykonywania ćwiczeń w wielu różnych pozycjach.
Atlasy jednostanowiskowe i atlasy wielostanowiskowe – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje: atlasy jednostanowiskowe przeznaczone są do ćwiczeń w pojedynkę. Mimo to oferują całą gamę ćwiczeń na wiele partii mięśniowych, więc nikt nie powinien być zawiedziony tym wyborem. Polecamy je osobom, które nie potrzebują partnera do ćwiczeń. Kto z kolei woli ćwiczyć z kimś i potrzebuje motywacji (sportowa rywalizacja potrafi czynić cuda), ten powinien wybrać atlas wielostanowiskowy. Umożliwia on trening kilku osób jednocześnie na jednej maszynie – z tego też powodu zajmuje więcej miejsca niż atlas jednostanowiskowy, ale niejednokrotnie daje też więcej możliwości.