fit.pl
2010-02-03 00:00
Udostępnij
Capoeira - taniec czy sztuka walki?
Capoeira” jest nie tyle sztuką walki ile tańcem brazylijskich niewolników. Stworzona w XVIII i XIX wieku w Salwadorze, stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich; zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. „Capoeira” jest połączeniem muzyki, specyficznej dla tego stylu oraz kroków, płynnych ruchów, bloków, kopnięć oraz figur akrobatycznych, wykonywanych do określonego rytmu.
Najważniejszymi odmianami „Capoeira” są:
  • Capoeira Regional - stworzona przez Mestre Bimba (1900-1974). Szybka i dynamiczna, bardziej praktyczna w zastosowaniu do walki. Ze względu na widowiskowość, jest dzisiaj popularniejsza od angoli.
  • Capoeira Angola - zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki, jest bardziej nastawiona na grę, współpracę, taniec. Wykreowana została w XX wieku przez Mestre Pastinha (1889-1981) w celu zachowania, przywrócenia tradycyjnych elementów capoeiry i była swego rodzaju odpowiedzią na stworzenie Capoeira Regional przez mestre Bimba.
  • Capoeira Contemporanea - współczesna capoeira, która czerpie z obydwu tradycji - Regional oraz Angola, wykorzystując różnorodne techniki i sposoby trenowania, nazywana również Capoeira Atual.
[-------]
Z „Capoeira” nieodłącznie wiąże się rytuał Roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas /tancerze, wojownicy Capoeira) tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra - bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną „walkę – taniec” - jogo. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - Axé. Podstawowym instrumentem używanym w Roda jest berimbau. Pozostałe intrumenty wchodzace w skład 'bateria' to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco. Styl ten jako taniec jest wyśmienitą zabawą, pełną energii i dynamizmu, a jako sztuka walki potrafi być perfekcyjną linią obrony. Polecam tę formę ruchu wszystkim odważnym, którzy szukają coś nowego i nie boją się wyzwań.
Filmiki z pokazami Capoeiry:
 





 





 

 
Robert „Bromz” Jażdżewski