Najważniejszymi odmianami „Capoeira” są:
- Capoeira Regional - stworzona przez Mestre Bimba (1900-1974). Szybka i dynamiczna, bardziej praktyczna w zastosowaniu do walki. Ze względu na widowiskowość, jest dzisiaj popularniejsza od angoli.
- Capoeira Angola - zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki, jest bardziej nastawiona na grę, współpracę, taniec. Wykreowana została w XX wieku przez Mestre Pastinha (1889-1981) w celu zachowania, przywrócenia tradycyjnych elementów capoeiry i była swego rodzaju odpowiedzią na stworzenie Capoeira Regional przez mestre Bimba.
- Capoeira Contemporanea - współczesna capoeira, która czerpie z obydwu tradycji - Regional oraz Angola, wykorzystując różnorodne techniki i sposoby trenowania, nazywana również Capoeira Atual.
Z „Capoeira” nieodłącznie wiąże się rytuał Roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas /tancerze, wojownicy Capoeira) tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra - bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną „walkę – taniec” - jogo. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - Axé. Podstawowym instrumentem używanym w Roda jest berimbau. Pozostałe intrumenty wchodzace w skład 'bateria' to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco. Styl ten jako taniec jest wyśmienitą zabawą, pełną energii i dynamizmu, a jako sztuka walki potrafi być perfekcyjną linią obrony. Polecam tę formę ruchu wszystkim odważnym, którzy szukają coś nowego i nie boją się wyzwań.
Filmiki z pokazami Capoeiry:
Robert „Bromz” Jażdżewski