Przede wszystkim pamiętajmy o najważniejszej zasadzie obowiązującej wszystkich, którzy uprawiają sporty zimowe – należy ubierać się „na cebulkę”, a strój musi składać się z trzech warstw: zewnętrznej, izolacyjnej i wewnętrznej. Wszystkie ubrania muszą chronić przed wiatrem i śniegiem, a jednocześnie „oddychać”, czyli wchłaniać i odparowywać wilgoć. Eksperci od sportów zimowych zalecają zatem odzież wyprodukowaną dzięki nowoczesnym technologiom (najbardziej rozpoznawalną jest tkanina Gore-tex), która w znacznie większym stopniu niż bawełna chroni przed zimnem i wodą. Zapominamy zatem o narciarkach i swetrach, wybieramy lekkie i przyjemne w dotyku ubrania wykonane z materiałów technicznych.
Z najnowszych technologii korzystają wszyscy producenci modnych kurtek – od Gore-texu poprzez Hydrotex, Powertex, Aquatex, Bretex, Dermizax, po PowerTech, No Wet, Texapore i Solar Alfa. Takie kurtki gwarantują swobodę ruchów i pozwalają na wyeliminowanie kilogramów zakładanej odzieży ocieplającej. Prognozy na sezon 2013/2014 przewidują, że wśród narciarzy preferowane będą kurtki krótkie – zwłaszcza dotyczy to modeli męskich. Nic nie zapowiada wyraźnych zmian w tendencjach kolorystycznych: panie będą mogły pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, jednak o elegancji wśród panów ma decydować minimalizm. Dominować będzie czerwień. Tradycyjnie już spodziewać się można popularności czerni, granatu, beżu i bieli, a także połączenia tych kolorów z czerwienią. Dobra kurtka narciarska ma przede wszystkim podkreślać zgrabną sylwetkę, obszerniejsze będą tylko kurtki przeznaczone dla snowboardzistów.
Przy wyborze ubrania sportowego należy koniecznie zwrócić uwagę na laminowane szwy i zamki, kaptur z daszkiem, wiatrołap, system antylawinowy RECCO i inne dodatki. Modne stają się ochraniacze na nogi, ramiona i plecy, wyjścia na kabel od słuchawek oraz wstawki do przecierania gogli.
Warstwa izolacyjna ma za zadanie utrzymywać ciepło całego ciała oraz pośredniczyć w usuwaniu wilgoci na zewnątrz. Preferowane są zatem bluzy i kamizelki wykonane z polaru lub runa syntetycznego. Duży wybór dobrze skrojonych bluz ze zintegrowanym kapturem oferują m. in. marki Mammut, Salomon i The North Face. Panowie wybierają najczęściej beż, czerwień lub granat.
O komforcie na stoku w ogromnym stopniu decyduje warstwa wewnętrzna – bielizna termoaktywna odprowadzająca wilgoć na zewnątrz oraz chroniąca całe ciało przed chłodem. Warto zainwestować np. w carbonową bieliznę firmy SIXS, której producent zapewnia bardzo wysoką skuteczność w odparowywaniu potu. Gatta oferuje sportowcom linię Thermoactive, kierowaną zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Producenci bielizny termoaktywnej proponują mężczyznom przede wszystkim klasyczne, minimalistyczne modele utrzymane w eleganckich odcieniach czerni i granatu.
Jak widać, wybór zimowego ubrania sportowego jest bardzo szeroki, decyzję o skompletowaniu stroju na narty lub snowboard należy zatem podjąć bardzo starannie. Nie zapominajmy zatem, że idealny strój na stok powinien łączyć wygodę, funkcjonalność i elegancję, a zasada ta obowiązuje w równym stopniu kobiety i mężczyzn.
autor: vouchercloud.pl.
www.fit.pl
Cechy dobrego stroju narciarskiego dla mężczyzn
Wraz z nadejściem grudnia świętujemy rozpoczęcie sezonu zimowego 2013/2014. Najwyższy czas na podjęcie decyzji o tym, jak ubierzemy się na stok, nie zapominając, że na nartach lub desce powinniśmy czuć się bezpiecznie i wygodnie, a jednocześnie atrakcyjnie. Jakie trendy czekają miłośników białego szaleństwa w nadchodzącym sezonie?