Najnowsze badania potwierdziły korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka skóry. Testy były przeprowadzone na myszach, jednak amerykańscy naukowcy są zgodni co do prawidłowości tej tezy o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej
Amerykańscy naukowcy poddali promieniowaniu UVB myszy w warunkach laboratoryjnych. U zwierząt, które miały stały dostęp do kołowrotków choroba pojawiała się rzadziej, a jeśli w ogóle się pojawiła miała wolniejszy i spokojniejszy przebieg. Myszy te jadły i piły więcej jednak w ich organizmach odkładało się mniej tłusczu, niż u pozbawionych ruchu gryzoni. A związek otłuszczenia organizmu z procesami kancerogennymi może mieć ważną rolę w procesie powstawania nowotworów.
Główny pomysłodawca eksperymentu, Allan Conney, zastrzega, że wniosków pochodzących z laboratoryjnych badań myszy nie można na razie odnosić do ludzi. Badania populacyjne sugerują jednak, że ryzyko raka jelita zmniejsza się u fizycznie aktywnych ludzi, choć mechanizmy tego procesu nie są jasne. Co do jednego naukowcy są zgodni - aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu.