Dla chorych na miażdżycę mamy dobrą wiadomość. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali specjalne kosmate „nanorzepy”, które mają naprawiać naczynia krwionośne, zniszczone przez miażdżycę
fit.pl
2010-02-05 00:00
Udostępnij
Do walki z miażdżcą
serce"Nanorzepy" wprowadzone do organizmu, mają naprawiać uszkodzone przez miażdżycę naczynia krwionośne. Opracowane przez naukowców z Massachusetts specjalne obiekty selektywne łączą się z uszkodzonymi komórkami w naczyniach krwionośnych. Kiedy już tam trafią będą mogły uwalniać specjalne leki, nawet przez kilkanaście dni.

Powierzchnia „nanonarzepów” jest pokryta białkami, które mają powinowactwo do błony podstawowej, czyli wewnętrznej warstwy naczyń krwionośnych, która odsłania się w przypadku ich uszkodzenia.

Miażdżyca to przewlekła choroba, która polega na zmianach w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych. Jest najczęstszą przyczyną stwradnienia tętnic. Jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą cywilizacyjna. Miażdżyca jest powodem dużej ilości zgonów z powodu zawału serca czy udaru mózgu.

Obecnie zwężone naczynia można oczyszczać, poprzez rozszerzanie ich specjalnymi „balonikami”, a następnie pozostawiają w tym miejscu stenty. Jednak nie zawsze daje to trwałą poprawę. Dlatego też „nanorzepy” mogłyby stać się doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy z powodu miażdżycy odczuwają różne dolegliwości.

Jednak British Heart Foundation zastrzega, że wdrożenie tej technologii do stosowania u pacjentów potrwa jeszcze kilka lat.

www.fit.pl