Na wbiciu piłeczki do dołka możliwie najmniejszą liczbą uderzeń specjalnie do tego przeznaczonymi kijami. Dystans pomiędzy tee (miejscem rozpoczęcia gry na dołku) a samym dołkiem znajdującym się na "greenie", wynosić może nawet 500 metrów (przeważnie wynosi od 80 do 450).
Co to jest pole golfowe?
Obszar specjalnie zaprojektowany, zajmujący zazwyczaj od 40 do 80 ha, podzielony na tak zwane "dołki". Klasyczną rundą w golfie jest zagranie 18 dołków. Bywają też pola 9-dołkowe (nazywane często treningowymi), bywają też kompleksy 3 i więcej pól 9-dołkowych
Pole golfowe - a troszkę dokładniej?
Pole golfowe to nie tylko płaski teren. To także przeszkody w postaci jezior, jeziorek, drzew, krzaków, dołów z piaskiem (tzw. bunkrów), czasami nawet ocean lub rzeka mogą być przeszkodą (co nie oznacza, że musimy zagrać piłką ponad całym oceanem). Trawa na polu jest specjalnego gatunku, troskliwie i często codziennie pielęgnowana, o określonej wysokości. Na tzw. greenie trawa przypomina wręcz wykładzinę - jest tak gęsta i krótko ścięta. Pole musi być odpowiednio nawadniane, aby zapewnić jak najlepsze warunki wegetacji traw.
Czy jest to drogi sport?
Na pewno nie taki tani jak np. jogging, ale nie jest też straszne drogi. Najpierw musimy nabyć sprzęt. Kompletny zestaw kijów dla początkujących możemy nabyć już za około 2500 złotych (najdroższy komplet może kosztować nawet kilkanaście tysięcy). Używane możemy kupić troszkę taniej. Kije te wystarczą na kilka sezonów. Kolejny wydatek to buty golfowe, które kosztują kilkaset złotych, ale także mogą wystarczyć nawet na kilka lat. Pozostałe elementy ubioru takie jak spodnie czy koszulka to już niewielka kwota pod warunkiem, że nie kupujemy ubiorów najlepszych, renomowanych firm. Ostatnia rzecz, którą należy wymienić to opłaty za grę na polu. Płacić za grę możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykupienie członkostwa w klubie golfowym i uiszczenie opłaty rocznej. W Polsce ceny przystąpienia do klubu wahają się od mniej więcej 2000 złotych do 10 000. Jest to opłata jednorazowa. Dodatkowo płacimy pewną ustaloną kwotę rocznie za grę na polu. Kwota ta wynosi w Polsce od około 1500 do nawet kilku tysięcy złotych. Przy tym sposobie możemy grać na polu teoretycznie codziennie. Drugim sposobem jest płacenie każdorazowo za grą na polu. Tutaj stawki wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset w zależności od pola golfowego i dnia tygodnia. W najtańszym wariancie koszty mogą wynieść jednorazowo 5 000 złotych i następnie rocznie około 2000. Jeśli chcemy się nauczyć grać w golfa pod okiem trenera na lekcje musimy w początkowym okresie przeznaczyć około 1 tys. Później - zależy od nas samych.
[-------]
Czy golf wymaga specjalnych predyspozycji?
W zasadzie nie. Jeśli jesteśmy ogólnie sprawni fizycznie - to możemy grać. Golf wymaga co prawda długich spacerów (jedna runda to około 8-10 kilometrów), ale to nie powinno nikomu zaszkodzić. Wręcz odwrotnie, długi spacer na polu jest często jedynym spacerem na jaki mamy ochotę. Jeśli natomiast ktoś nie może pokonywać tak długich dystansów może wypożyczyć melex i zamiast spaceru jeździć nim po polu.
A co z wiekiem?
Golf jest sportem dla ludzi w każdym wieku. Grać mogą dzieci, nastolatkowi, dorośli a także ludzie w podeszłym wieku. Nie ma to żadnego znaczenia. Dopóki możemy uderzyć piłkę kijem i póki widzimy gdzie leci nasza piłka dopóty możemy grać w golfa. Dla każdego przedziału wiekowego producenci sprzętu opracowali specjalne rodzaje kijów mające na celu ułatwić i uprzyjemnić grę. W Stanach Zjednoczonych gdzie golf jest najbardziej popularny często widzimy małżeństwa w wieku 60-70 lat grające wspólnie na polach golfowych.
Czy długo należy trenować aby dobrze grać w golfa?
To zależy od wielu czynników. Wieku, ogólnego "wysportowania", uporu i czasu poświęconego na trening. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ciężko też jest określić co to znaczy "dobrze grać w golfa". Tym niemniej można zaryzykować stwierdzenie, że okres ten może wynieść średnio od roku do kilku lat.
Czy można grać w turniejach?
Tak, każdy gracz posiadający kartę handicapową Polskiego Związku Golfa możemy wystartować prawie w każdym turnieju organizowanym w Polsce.
[-------]
Jak mogę zacząć grę w golfa?
Na początku musisz wybrać klub, w którym chcesz nauczyć się gry w golfa. Najepiej najbliżej miejsca zamieszkania. Tam możesz wypożyczyć kije i pod okiem wykwalifikowanego trenera (tzw. Pro) otrzymać pierwszą lekcję. Na miejscu dowiesz się także szczegółów odnośnie członkostwa w klubie, cenach itp.
Golfista amator?
Przepisy golfowe w kwestii amatorskiego golfa są dosyć restrykcyjne. Zarówno w kwestii nagród jaki i innych korzyści uzyskanych z faktu grania w golfa. Dotyczy to na przykład wartości nagród. Wartość nagrody wygranej w europejskim (a zatem także w polskim) turnieju nie może przekroczyć równowartości 300 funtów brytyjskich. Amator nie może także pobierać wynagrodzenia za nauczanie golfa (inna sprawa, że amator w ogóle nie powinien tego robić). Często nie można także otrzymać zwrotu kosztów udziału w turnieju od organizatora. Karą za złamanie tych reguł jest co najmniej dwuletni okres zawieszenia w prawach amatora - golfisty. Po tym okresie możemy się ubiegać o przywrócenie utraconego statusu amatora.
Jakie są rodzaje gry?
Rodzajów gry jest bardzo wiele. Jest ich łącznie co najmniej kilkadziesiąt. Poniżej wymienię trzy najbardziej popularne.
- gra na dołki (match play) toczy się o zwycięstwo na każdym dołku. Konkurują ze sobą golfiści jeden na jednego lub parami dwóch na dwóch. Wygrywającym jest ten zawodnik albo zespół, który trafi do dołka mniejszą liczbą uderzeń. W przypadku, gdy na dołku osiągną tę samą liczbę uderzeń - jest remis. Zwycięzcą jest ten, kto uzyska wyższą sumę punktów. W przypadku takiej rozgrywki można np. poddać dołek (gdy np. jest oczywiste, że nie uda się uzyskać choćby remisu). Sama rywalizacja trwa natomiast do uzyskania takiej przewagi, że wygrana zawodnika albo zespołu jest bezdyskusyjna.
- gra na uderzenia (stroke play albo punktacja medalowa) to obliczanie punktów według norm uderzeń dla danego dołka (par), a właściwie dla sumy norm dołków całego pola (tzw. par pola). Innymi słowy w tym sposobie gry liczymy wszystkie uderzenia oddane na polu podczas rundy. Dla pojedynczego dołka w zależności do dystansu i ukształtowania par wynosi od 3 do 5. Wyjątkowo zdarzają się dołki o par 6 lub więcej. Całe pole ma normę przeważnie 71 lub 71. Zawodowy gracz powinien skończyć rundę taką mniej więcej właśnie liczbą uderzeń. Oczywiście najlepsi potrzebują nawet klika uderzeń mniej. Amatorzy - trochę więcej (przeważnie 80-110). Początkujący przeważnie kończą rundę z wynikiem nierzadko powyżej 150. Wygrywa rozgrywkę ten, kto uzyskał najmniejszą ilość uderzeń podczas rundy.
- gra na punkty (stableford) polega na przydzielaniu punktów za każdy zakończony dołek. Punktacja uzależniona jest od liczby uderzeń, jakie wykonał grający na każdym z dołków biorąc przy tym pod uwagę indywidualny handicap golfisty. W niektórych rozgrywkach uwzględniana jest nieraz tylko część posiadanego handicpau. Wygrywa ten, kto uzyskał więcej punktów.