Ćwiczenie jogi i medytacja może pomóc przy problemach z depresją i złym samopoczuciem – twierdzą amerykańscy naukowcy. Aby to sprawdzić, badacze przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem ultranowoczesnego sprzętu, sondującego aktywność mózgu
Wystarczy godzinna sesja jogi, by w mózgu uaktywniły się ośrodki, odpowiedzialne za walkę z depresją, rozdrażnieniem i złym samopoczuciem. Tak wynika z badań, przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego Boston University School of Medicine.
- To pierwsze badania, które pokazują, że można zmierzyć realny wpływ jogi na samopoczucie – mówi jeden z autorów eksperymentu, dr Chris Streeter z Boston University School of Medicine. – Joga może być bardzo użytecznym środkiem w walce z takimi problemami, jak depresja. Oczywiście nie namawiamy do odstawiania lekarstw, ale warto spróbować tej metody i przekonać się o jej działaniu.
Aby sprawdzić wpływ jogi na samopoczucie naukowcy użyli supernowoczesnego sprzętu do mierzenia rezonansu magnetycznego. Przebadano nim kilkunastoosobową grupę osób, w której byli zarówno pasjonaci jogi, jak i ludzie, którzy nigdy nie mieli z nią styczności. Uczestników eksperymentu podzielono na dwie grupy – jedna z nich miała za zadanie ćwiczyć przez godzinę jogę, a druga w tym czasie przeglądała czasopisma.
Po sesji ćwiczeń przebadano obydwie grupy. U osób ćwiczących jogę odnotowano wyraźny wzrost aktywności ośrodków mózgu, odpowiedzialnych za walkę z depresją. U pozostałych, czytających gazety, aktywność tych ośrodków nie zmieniła się. To zdaniem naukowców oznacza, że joga może być bardzo pożyteczna w walce z depresją. I nie ma tu znaczenia rodzaj jogi, bo biorący udział w badaniu ludzie uprawiali różne jej rodzaje - astanga, bikram, vinyasa, kripalu itp.
Inni badacze nie są zgodni, co do tego, czy te badania wyjaśniają dokładnie zależność między joga a depresją. Ale potwierdzają, że aktywność fizyczna – czy będzie to joga, czy też np. tai chi – istotnie może mieć kojący wpływ na zszarpane nerwy i problemy z samopoczuciem. Psychologowie często zalecają jogę, medytację i inne łagodne formy aktywności, jako element terapii przy problemach w rodzaju depresji.