Korzyści z treningu zależą od pory dnia i płci

Czy korzyści z aktywności fizycznej zależą istotnie od pory dnia i płci? Kobiety spalają więcej tłuszczu brzusznego (trzewnego) i bardziej obniżają ciśnienie krwi, gdy ćwiczą rano. Ćwicząc wieczorem bardziej wzmacniają mięśnie. Mężczyźni z kolei, ćwicząc wieczorem zwiększają spalanie tkanki tłuszczowej, obniżają skurczowe ciśnienie krwi i zmniejszają zmęczenie. Takie są wyniki badań autorstwa grupy ekspertów z USA, które opublikowano właśnie w czasopiśmie Frontiers in Physiology.
2022-06-06 00:00
Udostępnij
Korzyści z treningu zależą od pory dnia i płci

W badaniu wzięło udział 30 aktywnych fizycznie kobiet i 26 mężczyzn w wieku od 25 do 55 lat. Eksperyment ukończyło 27 kobiet i 20 mężczyzn. W trwającym 12 tygodni badaniu uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich ćwiczyła przez godzinę między 6 a 8 rano, druga zaś między godziną 18:00 a 20:30. Obie grupy wykonywały te same ćwiczenia (trening oporowy, sprinty interwałowe, rozciąganie/joga/pilates i trening wytrzymałościowy). Stosowały się także do specjalnie opracowanego planu posiłków.

Wyniki badania wykazały, że wszyscy uczestnicy, niezależnie od tego, kiedy ćwiczyli, poprawili ogólny stan zdrowia i wydajność w testowanych obszarach. Mierzono siłę mięśni, wytrzymałość i moc, sprawdzano skład ciała, ciśnienie krwi, wskaźnik wymiany oddechowej, robiono profil stanów nastroju i brano pod uwagę sposób odżywiania.

Korzyści z aktywności u kobiet

U kobiet, zarówno w grupie ćwiczącej rano, jak i wieczorem, w trakcie badania znacząco zmniejszono całkowitą ilość tkanki tłuszczowej, tłuszczu brzusznego i biodrowego oraz zwiększono masę beztłuszczową.
Jednak poprawa w zakresie całkowitej masy tkanki tłuszczowej i procentowej zawartości tłuszczu brzusznego była zdecydowanie większa u pań ćwiczących rano.

Z kolei u pań, które ćwiczyły wieczorem, zaobserwowano większą poprawę w zakresie funkcji mięśni górnej części ciała, podczas gdy kobiety z grupy ćwiczącej rano bardziej zwiększyły siłę mięśni dolnej części ciała.

Jeśli chodzi o wyniki kardiometaboliczne badania wykazały, że np. cholesterol całkowity, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi zmniejszyły się znacząco w obu grupach kobiet, ale kobiety, które ćwiczyły rano, obniżyły skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w większym stopniu niż osoby ćwiczące wieczorem.
Trening w grupie mężczyzn

W przypadku panów całkowita masa tkanki tłuszczowej i tkanka tłuszczowa, tłuszcz brzuszny i biodrowy zmniejszyły się, a masa beztłuszczowa zwiększyła się znacząco w obu ćwiczących grupach, bez różnic.
W badaniu mierzono również zmiany w wydolności organizmu. Również w tym przypadku u mężczyzn nie wykazano różnicy między grupami ćwiczącymi rano i wieczorem.

U mężczyzn, którzy ćwiczyli rano, nie zaobserwowano żadnych zmian w zakresie zmiennych kardiometabolicznych, natomiast stężenie cholesterolu całkowitego, skurczowe ciśnienie krwi i wskaźnik wymiany oddechowej zmniejszyły się w znacznym stopniu u mężczyzn, którzy ćwiczyli wieczorem.