fit.pl mobile logo

Korzyści z treningu zależą od pory dnia i płci

Czy korzyści z aktywności fizycznej zależą istotnie od pory dnia i płci? Kobiety spalają więcej tłuszczu brzusznego (trzewnego) i bardziej obniżają ciśnienie krwi, gdy ćwiczą rano. Ćwicząc wieczorem bardziej wzmacniają mięśnie. Mężczyźni z kolei, ćwicząc wieczorem zwiększają spalanie tkanki tłuszczowej, obniżają skurczowe ciśnienie krwi i zmniejszają zmęczenie. Takie są wyniki badań autorstwa grupy ekspertów z USA, które opublikowano właśnie w czasopiśmie Frontiers in Physiology.

W badaniu wzięło udział 30 aktywnych fizycznie kobiet i 26 mężczyzn w wieku od 25 do 55 lat. Eksperyment ukończyło 27 kobiet i 20 mężczyzn. W trwającym 12 tygodni badaniu uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich ćwiczyła przez godzinę między 6 a 8 rano, druga zaś między godziną 18:00 a 20:30. Obie grupy wykonywały te same ćwiczenia (trening oporowy, sprinty interwałowe, rozciąganie/joga/pilates i trening wytrzymałościowy). Stosowały się także do specjalnie opracowanego planu posiłków.

Wyniki badania wykazały, że wszyscy uczestnicy, niezależnie od tego, kiedy ćwiczyli, poprawili ogólny stan zdrowia i wydajność w testowanych obszarach. Mierzono siłę mięśni, wytrzymałość i moc, sprawdzano skład ciała, ciśnienie krwi, wskaźnik wymiany oddechowej, robiono profil stanów nastroju i brano pod uwagę sposób odżywiania.

Korzyści z aktywności u kobiet

U kobiet, zarówno w grupie ćwiczącej rano, jak i wieczorem, w trakcie badania znacząco zmniejszono całkowitą ilość tkanki tłuszczowej, tłuszczu brzusznego i biodrowego oraz zwiększono masę beztłuszczową.
Jednak poprawa w zakresie całkowitej masy tkanki tłuszczowej i procentowej zawartości tłuszczu brzusznego była zdecydowanie większa u pań ćwiczących rano.

Z kolei u pań, które ćwiczyły wieczorem, zaobserwowano większą poprawę w zakresie funkcji mięśni górnej części ciała, podczas gdy kobiety z grupy ćwiczącej rano bardziej zwiększyły siłę mięśni dolnej części ciała.

Jeśli chodzi o wyniki kardiometaboliczne badania wykazały, że np. cholesterol całkowity, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi zmniejszyły się znacząco w obu grupach kobiet, ale kobiety, które ćwiczyły rano, obniżyły skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w większym stopniu niż osoby ćwiczące wieczorem.
Trening w grupie mężczyzn

W przypadku panów całkowita masa tkanki tłuszczowej i tkanka tłuszczowa, tłuszcz brzuszny i biodrowy zmniejszyły się, a masa beztłuszczowa zwiększyła się znacząco w obu ćwiczących grupach, bez różnic.
W badaniu mierzono również zmiany w wydolności organizmu. Również w tym przypadku u mężczyzn nie wykazano różnicy między grupami ćwiczącymi rano i wieczorem.

U mężczyzn, którzy ćwiczyli rano, nie zaobserwowano żadnych zmian w zakresie zmiennych kardiometabolicznych, natomiast stężenie cholesterolu całkowitego, skurczowe ciśnienie krwi i wskaźnik wymiany oddechowej zmniejszyły się w znacznym stopniu u mężczyzn, którzy ćwiczyli wieczorem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl