Krzyżówki, sudoku, scrable, puzzle…. wrogiem smukłej sylwetki i kondycji fizycznej – twierdzą kanadyjscy naukowcy. Czy badacze zniechęcą nas do intelektualnych rozrywek?
Naukowcy mają zastrzeżenia do krzyżówek, sudoku i innych tego typu logicznych rozrywek. Dopatrzyli się, że jedne z ulubionych form relaksu jakim oddajemy się by odpocząć po pracy takie jak rozwiązywanie krzyżówek czy układanie puzzli stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Z obserwacji uczonych wynika, że na tego typu zajęcia tracimy zbyt dużo czasu i energii. Zabawa, dzięki której ćwiczymy pamięć i koncentrację do tego stopnia nas wciąga, że ani się obejrzymy a mija jedna godzina za drugą. Taka gra odbiera nam chęci na inne zajęcia, zwłaszcza fizyczne, co właśnie potwierdzają kanadyjskie badania.
Przeprowadzane testy wykazały, że osoby, którym polecono układanie puzzli, a potem ćwiczeni fizyczne, były mniej sprawne i miały mniej chęci do ruchu, niż ci którzy wyłącznie ćwiczyli.
Według interpretacji naukowców czas spędzony przy puzzle pozbawił badanych z energii i siły woli, której potrzeba by wyjść na rower czy poćwiczyć w siłowni. Przez intelektualne rozrywki stajemy się mniej więc sprawni fizycznie.
"Zadania intelektualne, podobnie jak regulowanie emocji, może uszczuplać naszą zdolność do ćwiczeń. Siła woli jest jak mięsień - potrzebuje wyzwań i stymulacji, by się wykształcić" - przyznaje profesor Kathleen Martin Ginis z Kanady.
Sprawa jest dość kontrowersyjna, ponieważ rozwiązywanie krzyżówek ma wiele zalet. Zwłaszcza dla seniorów jest to profilaktyczne zajęcie zalecane przez lekarzy, ponieważ poprawia pamięć i koncentrację. Ćwiczenia wykorzystujące np. układanki są stosowana jako forma terapii u osób w okresie tak zwanej starczej demencji. Lekarze potwierdzają, że u pacjentów którzy regularnie ćwiczą w ten sposób pamięć, objawy demencji wolniej postępują.
www.fit.pl