Zażywając środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, nie tylko uwolnimy się od cierpienia, ale także będziemy mieć większe mięśnie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które jednocześnie z braniem leków przeciwbólowych odwiedzają siłownię
Do takich wniosków doszli naukowcy z Ball State University w Muncie (stan Indiana), którzy w tym celu przeprowadzili badania na 36 osobach w wieku od 60 do 78 lat, nie skarżących się na większe dolegliwości.
Grupa ta uczestniczyła w 3-miesięcznym treningu wytrzymałościowym. Ich zadaniem było podnoszenie ciężarów przez trzy dni w tygodniu przez 15-20 minut.
Część badanych codziennie zażywała maksymalną dopuszczalną dawkę jednego z leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym – ibuprofenu lub acetaminofenu. Druga grupa dostawała od lekarzy placebo.
Obie grupy po trzech miesiącach treningu mogły pochwalić się lepszą kondycją i przyrostem tkanki mięśniowej z tą różnicą, że u osób łykających tabletki mięsień czterogłowy uda był bardziej widoczny.
Wyniki zaskoczyły samych badaczy. Wcześniejsze badania wykazały, że ibuprofen oraz acetaminofen nie sprzyjały produkcji białek mięśniowych, bo blokowały enzym o nazwie cyklooksygenaza (COX). Mięśnie nie chciały rosnąć i tego samego spodziewali się naukowcy po tym badaniu.
Naukowcy zastanawiają się nad sprawdzeniem wpływu środków przeciwbólowych na mięśnie młodych ludzi. Póki nie przeprowadzą odpowiednich testów, nie zalecamy wprowadzania do diety przeciwbólowych tabletek.
Badacze z Muncie wyniki swoich obserwacji zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, który jest częścią konferencji naukowej Biologia Eksperymentalna 2008 w San Diego.