fit.pl mobile logo

Niebezpieczne dla zdrowia bakterie „lodówkowe”

W lodówce przechowujemy produkty spożywcze, aby uchronić je przed zepsuciem. Jednak żywność nie jest tam w 100% bezpieczna. Znane są bakterie i grzyby, które bardzo lubią wilgotne, chłodne środowisko lodówki. Czują się one rewelacyjnie w temperaturze +4 stopnie Celsiusa, dzięki czemu mogą się bez problemów rozmnażać. Przestrzeganie kilku prostych zasad może uchronić nas przed szkodliwym działaniem bakterii „lodówkowych”

Dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska radzi by zminimalizować ryzyko zakażeniem jakąkolwiek bakterią rozwijającą się na naszym jedzeniu możemy stosować się do kilku prostych czynności, które mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet życie. Należą do nich:

1. Higiena osobista- częste mycie rąk jest kluczem do nieprzenoszenia bakterii i zarazków na inne przedmioty i powierzchnie.
2. Pilnowanie porządku w lodówce- pamiętajmy, aby szczelnie zamykać produkty mogące być źródłem zakażenia oraz odseparowywanie ich od innych rzeczy przechowywanych w lodówce.
3.Dokładne mycie (najlepiej szczotką) owoców i warzyw.
8. Skracanie do minimum okresu przechowywania żywności w lodówce.
9. Cykliczne czyszczenie i dezynfekowanie lodówki i zamrażalki.
6. Poddawanie obróbce termicznej gotowych dań.

Bakterie „lodówkowe” mogą różnić się od siebie objawami, okresem inkubacji oraz produktami, które preferują. Warto poznać kilka z nich, by dowiedzieć się jakie zagrożenie dla zdrowia czyha w naszych lodówkach, jeśli powyższe zasady nie zostaną wdrożone wśród domowników.

Dokładne mycie żywności

Najczęściej bakterię o nazwie Listeria możemy znaleźć w produktach gotowych do spożycia oraz surowym mięsie. Zanieczyszczone mogą być nawet mrożonki, gdyż zamrażalnik jest dla niej również dogodnym środowiskiem do rozmnażania. Zwalczyć ją można poprzez poddanie produktu obróbce termicznej. Bardzo ważne jest mycie owoców i warzyw przed ich zjedzeniem, tyczy się to również produktów, które na swoich opakowaniach posiadają dopisek „już umyte”. Listeria jest przede wszystkim wielkim zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Może wywołać ona poronienie czy wady rozwojowe u dziecka. Osoby starsze, noworodki czy osoby z obniżoną odpornością również powinny uważać, u nich najczęściej zakażenie przebiega w sposób ostry, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do zapalenia mózgu, płuc czy nawet gałek ocznych. Do objawów listeriozy (choroba zakaźna wywołana przez bakterie Listeria monocytogenes) należą między innymi: gorączka, osłabienie, dreszcze, bóle mięśniowe, wymioty czy biegunka. Biorąc pod uwagę fakt, że okres inkubacji wynosi od 3 nawet do 70 dni, a objawy często są niespecyficzne i bardzo często przypominają grypę nie zawsze możemy wychwycić fakt, że doszło do zakażenia Listerią.

 Obróbka termiczna

Bakteria Yersinia enterocolitica wywołuje chorobę jersiniozę. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie skażonej wieprzowiny, wody lub niepasteryzowanego mleka. Wywołuje ona zatrucie pokarmowe, w skutek czego najczęściej zakażenie przybiera formę ostrego zapalenie jelit. Jersinia dobre znosi niskie temperatury, ale kocha gotowaną żywność i chętnie rozmnaża się w lodówce. Zabija ją podgrzewanie powyżej 70 stopni. W przypadku jersionozy wiele przypadków może ulec rozwiązaniu samoistnemu.

- Jeśli chcemy uniknąć zakażenia należy przestrzegać podobnych zasad jak w przypadku Listeriozy. Podstawą jest higiena. Co ważne, żelazo jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na namnażanie się bakterii. W związku z tym nie powinno się suplementowane żelaza w przypadku stwierdzanego zakażenia - tłumaczy dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista medycyny integracyjnej.

Pleśń dyskwalifikuje produkt

Grzyby to grupą najbardziej rozpowszechniona w pożywieniu, ale również w naszym otoczeniu. Do wzrostu potrzebują wilgoci, a ją bez problemu znajdą w naszych domach i w żywności. Środowisko lodówki nieco spowolni proces wzrostu pleśni z racji niższej temperatury, ale go nie zatrzyma. Najczęściej przez grzyby atakowane są produkty takie jak mąka, pieczywo, warzywa i owoce, a nawet przyprawy, wino i piwo. Objawy zakażenia są bardzo niespecyficzne. Może wystąpić ból brzucha, biegunka, wymioty, apatyczność, mgła mózgowa i bóle stawów. Dodatkowo toksyny mogą przyczynić się do rozwoju chorób wątroby, powodować zaburzenia układu nerwowego, wpłyną na rozwój alergii i chorób układu oddechowego.

- Aby uniknąć zakażenia pleśnią należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, często wietrzyć pomieszczenia i co najważniejsze nie spożywać zainfekowanej żywności! Pleśń na powierzchni produktu powoduje, że nie nadaje się on do spożycia. Wbrew powszechnej opinii nie wystarczy odciąć fragment, który został objęty pleśnią. Toksyny znajdują się w całym produkcie - dodaje dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Do innych bakterii, które możemy znaleźć na żywności trzymanej w lodówce należą: Escherichia coli, Campylobacter, Shigella czy najbardziej znana Salmonella, której zakażenie może prowadzić do tyfusu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl