Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - o czym mowa w praktyce

Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - jak go wybrać, o jakim mowa? Te i wiele innych pytań pojawia się wśród osób, które rozpoczynają swoją przygodę z powrotem do zdrowia. Mowa zarówno o różnego rodzaju kontuzjach sportowych, jak i na przykład przebyciu poważnej operacji wymagającej rehabilitacji. Każdego roku zmieniają się standardy dedykowanego jej sprzętu, stąd też warto śledzić nowości w branży i korzystać z usług renomowanych producentów. Sprawdź, czym charakteryzuje się dobry sprzęt i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
2023-10-24 00:00
Udostępnij
Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - o czym mowa w praktyce

 

1. Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - kiedy i w jakim celu stosuje się rehabilitację?
2. Sprzęt rehabilitacyjny - sprawdź czym jest rehabilitacja i o czym mowa w przypadku świadczeń rehabilitacyjnych
3. Sprzęt pomocniczy dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - kiedy i w jakim celu stosuje się rehabilitację?

Rehabilitacja jest stosowana wówczas, gdy doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu i konieczne są odpowiednie ćwiczenia, które pomogą nam wrócić do sprawności, bądź zwiększą komfort życia. Mowa zarówno o doznaniu kontuzji sportowej, jak również na przykładu udaru czy też przejściu operacji, bądź zachorowaniu. Statystyki są okrutne - każdego roku przybywa osób, które wymagają kompleksowego podejścia do tematu rehabilitacji w której niezbędny jest dobrej klasy sprzęt dla osób niepełnosprawnych. Często służy on między innymi do podnoszenia pacjenta, bądź jego przemieszczania. Wśród nich istotne miejsce zajmuje między innymi wózek inwalidzki. Nie bez znaczenia pozostaje także balkonik rehabilitacyjny wyposażony w wygodny uchwyt. 

Rehabilitacja to proces w którym osoby przewlekle chore odzyskują sprawność, bądź też uczą się żyć i funkcjonować w codziennym życiu z niepełnosprawnością. Dedykowany jej sprzęt powinien charakteryzować się najwyższą jakością w duecie z wykonaniem dobrej klasy materiałami. Nie bez znaczenia pozostają także różnego rodzaju atesty świadczące o jego bezpieczeństwie dla osób, które są poddawane rehabilitacji

Sprzęt rehabilitacyjny - sprawdź czym jest rehabilitacja i o czym mowa w przypadku świadczeń rehabilitacyjnych

Większość osób kojarzy termin “rehabilitacja”, jednak nie wszyscy wiedzą, co dokładnie się za nim kryje. W rzeczywistości jej mianem określa się szereg działań o różnym charakterze - leczniczym, społecznym, organizacyjnym czy też psychologicznym - które podejmowane są na rzecz określonej osoby. Ich podstawowym zadaniem jest przywrócenie sprawności fizycznej - w zakresie całkowitym lub częściowym. Pozwala skutecznie walczyć z ograniczeniami ruchowymi i pomaga w prowadzeniu normalnego życia. Rehabilitacja często obejmuje również czynności związane z niepełnosprawnościami psychicznymi. 

Warto pamiętać o tym, że rehabilitacja dotyczy osób starszych, ale również osób aktywnych zawodowo, przed przejściem na emeryturę. Jak jasno mówi prawi, zabiegi rehabilitacyjne mają w takim przypadku zapobiegać przedwczesne przejście na zasłużony odpoczynek. Z tego względu świadczenia rehabilitacyjne wypłacane są w pierwszej kolejności - przed rentą z tytułu ograniczonej zdolności do podjęcia pracy zarobkowej. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że przeprowadza się specjalne kontrole mające ustalić, czy rehabilitacja ma swoje podstawy, a tym samym, czy wypłacanie świadczenia jest uzasadnione.

Sprzęt pomocniczy dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprzęt rehabilitacyjny to wyrób medyczny, który służy do zapewnienia kompleksowej opieki osobom po udarze, wypadku czy też kontuzji. Wśród nich znajdziemy również dedykowane różnego rodzaju ćwiczeniom, jak i wspomaganiu w poruszaniu się. Nie bez znaczenia pozostają także te dedykowane pielęgnacji - w tym m.in. do mycia głowy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich wysoką jakość wykonania zgodną ze wszystkimi obowiązującymi normami. Koniecznie należy sprawdzać czy posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że jest on w pelni bezpieczny. Konieczne jest także dopasowanie sprzętu rehabilitacyjnego do konkretnego schorzenia. W grę wchodzi również branie pod uwagę indywidualnych predyspozycji każdego z pacjentów.