Wybierając się na rower pamiętajmy, że strój musi być wygodny, nie krępujący ruchów, ale przede wszystkim pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie.
Najważniejszym elementem stroju rowerzysty, który zapewnia nam bezpieczeństwo, jest kask, chroniący przy ewentualnym wypadku najwrażliwszą część ciała - głowę. Kask powinien być lekki i wewnątrz wyściełany. Ważne jest, by miał szczeliny wentylacyjne. Kask rowerowy zbudowany jest najczęściej z mocno sprasowanego styropianu pokrytego skorupą zewnętrzną z tworzywa sztucznego. Dodatkowe wyposażenie może stanowić odpinany daszek, który ma na celu ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych.
Kask rowerowy jest mocowany na brodzie rowerzysty (zapięcie na pasku), posiadają także regulację w (tylnej części), która dopasowuje kask do wielkości głowy. Powinien być też idealnie dopasowany, by się nie zsuwał i nie utrudniał widoczności. Pamiętajmy, że od jakości kasku zależy nasze bezpieczeństwo podczas wypadku, więc trzeba się kierować przede wszystkim jakością, a dopiero poźniej ceną. Kask używany jest podczas jazdy na rowerze, zarówno rekreacyjnej jak i sportowej.
Idealnym i niezbędnym uzupełnieniem kasku są okulary. Oprócz chronienia oczu przed działaniem promieni słonecznych osłaniają od wiatru i zapobiegają uderzeniom owadów. Dlatego powinny być dość duże, ale przy tym bardzo lekkie, aby nie męczyć podczas długiej przejażdżki. Pamiętajmy również, że okulary nie powinny mieć koloru, który ograniczałby nam widoczność.
Mimo, że za oknami świeci słońce, nie dajmy się zwieść pogodzie. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio dobrać elementy stroju. Na wiosenną pogodę idealne na rower są legginsy lub długie spodnie, najlepiej bez szwów, które ściśle przylegają do ciała. Dobrze jest, jeśli mają wyściełany tył, co znacznie zwieksza komfort przy dłuższej jeździe. Lepiej także kupować spodnie na szelkach niż klasyczne z gumką w pasie, ponieważ nie zsuwają się i nie wbijają się w brzuch. Pamiętajmy jednak by spodnie nie były zbyt luźne gdyż grozi to wkręceniem się w pedały lub korbę.
Górną część stroju stanowi koszulka, koniecznie wykonana z tkaniny, która dobrze wchłania pot. Musi być przewiewna i dość długa, tak by zakrywała dolną część pleców. Specjalne koszulki kolarskie mają kilka kieszeni, w których można wozić np. mapę, drobne narzędzia czy coś do jedzenia. Mogą one być w formie bezrękawników, koszulek z krótkim lub długim rękawem. W polskich warunkach warto także zaopatryć sie w specjalne rękawki które chronia przed zimnem przy nagłym ochłodzeniu.
Przy gorszej pogodzie odpowiednia jest bluza z długim rękawem i kurtka, chroniąca przed wiatrem i przed zimnem, ale niezbyt luźna, by nie trzepotała podczas szybkiej jazdy. Taką kurtkę należy bezwzględnie zabierać ze sobą na wielogodzinne wycieczki, gdyż zmiana pogody może nas czasem zaskoczyć. By być przygotowanym na każde warunki, najlepiej na przejażdżkę ubrać się w kilka cienkich warstw i w razie potrzeby je zdejmować.
Jeśli chodzi o buty - to najlepszym rozwiązaniem są specjalne buty z systemem SPD, które można wpiąć w pedały i zapewnić sobie najbardziej optymalne wykorzystanie energii. Jednak dla osób jeżdżących sporadycznie właściwie wystarczą zwykłe buty sportowe, ale trzeba koniecznie zakładać takie, które są lekkie i mają grubą podeszwę, by nie czuć bólu podczas pedałowania. Istotne jest też, by buty miały dobrą przyczepność do pedałów, należy więc wybrać podeszwy z protektorem, a nie gładkie.
Rękawiczki rowarzysty są pięciopalczaste, ale bez czubków, ze wzmocnieniami po wewnętrznej stronie. Zapobiegają otarciom i sprawiają, że ręce nie ślizgają się i pewnie trzymają kierownicę.
Nie czekajmy więc i wyciągnijmy nasze rowery z piwnic i ruszajmy na wycieczki rowerowe, gdyż ruch to najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Jazda na rowerze pozwoli nam ukształtować wymarzoną sylwetkę.