fit.pl mobile logo

Survival dla każdego - co zabrać ze sobą na wielką przygodę?

Coraz częściej decydujemy się na aktywny relaks na łonie natury. Codzienny miejski pęd i wygodny tryb życia sprawia, że brakuje nam wrażeń i chcemy być bliżej korzeni. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyjeżdżają w tzw. dzicz i oddają się aktywnością na świeżym powietrzu. Okazuje się, że poza ucieczką w leśną ciszę, czy agroturystykę, coraz większym powodzeniem cieszy się survival. Pozwala on na sprawdzenie się w trudnych warunkach, docenienie matki natury i nabranie do niej szacunku, a także uciec od codziennej gonitwy. Adrenalina połączona z pierwotnym spokojem jest niezwykle uzależniająca. Jak zacząć swoją przygodę w survivalu i co zabrać ze sobą, aby bez problemu przeżyć w leśnej głuszy?

Podstawy survivalu- co warto wiedzieć na początku?

Jeżeli zapytamy zapalonych survivalowców, co jest najbardziej istotne w przeżyciu w dziczy, to dowiemy się, że najważniejszymi elementami survivalu są woda, ogień, zapewnienie sobie schronienia zwłaszcza w nocy lub niepogodę oraz pożywienia. Przetrwanie w lesie, górach, czy innym środowisku naturalnym, pozbawionym dostępu do cywilizacji wymaga nauczenia się kilku istotnych rzeczy. Przede wszystkim dobrze wiedzieć, jak uzdatniać wodę, w górach często zrobią to za nas skały, jednak możliwe, że trafimy na źródło, które może być brudne. Kolejną umiejętnością jest rozpalenie ognia w każdych warunkach. Kiedy jest sucho, nie powinno to sprawiać trudności, jednak podczas deszczu, czy w miejscach o dużym zawilgotnieniu może to sprawiać spore trudności.

Umiejętność polowania, czy wiedza na temat jadalnych grzybów, roślin, czy owadów również może okazać się przydatna. Bez dostępu do pożywienia znacznie osłabimy nasz organizm, co może utrudnić całą wyprawę. Wiedzę tą najlepiej zdobywać od doświadczonych miłośników survivalu, lub z podręczników, czy blogów tematycznych. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim nastawieniu i motywacji - mogą one okazać się kluczowe podczas kilkudniowej wędrówki.

Ekwipunek survivalowca - co powinno znaleźć się w plecaku?

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz dużo sprzętu. Do dziczy należy wziąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy, które będą miały szerokie zastosowanie i pomogą w codziennych czynnościach. Nie możesz iść bowiem z ciężkim plecakiem, bo wędrówka będzie trudna, zwłaszcza jeżeli ilość spożywanego pokarmu będzie niewielka. Potrzebny jest dobry scyzoryk, najlepiej firmy Victorinox ze Swissknife dostępny na swissknife.pl. Nóż lub scyzoryk bowiem pozwoli nam nie tylko podczas polowania, ale również będzie sprawdzonym narzędziem podczas budowy schronienia, czy stworzenia innych narzędzi z drewna.

Jeżeli obawiamy się, że nie damy rady rozpalić ogniska, naturalnymi metodami przydadzą się również zapałki lub zapalniczka, najlepiej benzynowa, ponieważ bez problemu odpalimy ją nawet przy dużej wilgotności. Na wypadek ulewy przyda się kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna. Dodatkowo można zabrać to, co zabiera się na biwak, czyli śpiwór lub karimata, odzież termiczna, dodatkowe pary skarpet lub obuwie, a niektórzy decydują się również na zabranie lekkiego, małego namiotu. Nie zapomnijmy również bukłaka lub butelki na wodę oraz menażki, w której przygotujemy posiłek.

Nie ma też co liczyć na zasięg GPS, z resztą w survivalu chodzi o to, aby odciąć się od dobrodziejstw techniki, dlatego warto zainwestować w aktualną, dokładną mapę oraz kompas. Oczywiście jeżeli obawiamy się, że coś może się wydarzyć lub jest to nasza pierwsza wyprawa, warto zabrać ze sobą telefon w pełni naładowaną baterią i włączyć go, w razie potrzeby np. gdy będziemy potrzebować pomocy medycznej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl