Trening interwałowy i jego wpływ na zdrowie

Badania angielskich naukowców wykazały, że dwa razy krótszy trening interwałowy wpływa na nasze zdrowie dokładnie tak samo jak dwa razy dłuższy trening wytrzymałościowy. Jak więc reaguje na niego nasz organizm?
fit.pl
2014-03-21 00:00
Udostępnij
Trening interwałowy i jego wpływ na zdrowie
Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Johna Moora w Liverpoolu oraz Uniwersytecie Birmingham wykazały, że ćwiczenia interwałowe mogą być dobrym sposobem na skrócenie treningu. Stosując interwały osiągniemy takie same efekty zdrowotne co przy dwa razy dłuższym, tradycyjnym treningu wytrzymałościowym.

W eksperymencie wzięło udział szesnastu młodych mężczyzn. Połowa z nich przez sześć tygodni stosowała trening wytrzymałościowy (40 – 60 minut jazdy na rowerze pięć razy w tygodniu). Pozostali skorzystali z metody HIIT (4 – 6 powtórzeń 30 sekundowych sprintów na rowerze przeplatanych 4,5-minutową wolną jazdą trzy razy w tygodniu). W kolejnej fazie badania naukowcy zrobili wszystkim biopsję mięśni i nne badania przed i po sześćdziesięciominutowym wysiłku.

Okazało się, że obie formy aktywności przyczyniły się do zmniejszenia sztywności aorty (wpływającej na prędkość krwi w tętnicach) oraz zwiększyły wrażliwość insulinową (zdolność reagowania komórek mięśniowych, tłuszczowych i wątrobowych na działanie insuliny). W praktyce oznacza to znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy.

Dwa razy krócej, a tak samo

Badania angielskich naukowców udowodniły takie same właściwości zdrowotne treningu wytrzymałościowego i interwałów. Trening interwałowy wymaga od nas jednak poświęcenia dwa razy mniej czasu, co dla niektórych może być kluczowym argumentem w wyborze tych ćwiczeń.

Trening HIIT zwiększa także pojemność oksydacyjną mięśni szkieletowych, czyli to jak efektywnie nasze mięśnie wykorzystują transportowany przez krew tlen, co bezpośrednio wpływa na wydajność ćwiczeń. Efekty takie można osiągnąć stosując już umiarkowane interwały – na przykład 15 - 60 sekund wysokiej intensywności, przeplatanych sesjami 2 – 4-minutowymi w umiarkowanym tempie.

Interwały może stosować praktycznie każdy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej.

www.fit.pl