fit.pl mobile logo

Gdybyś mógł, co zmieniłbyś w swojej historii? Historia Bionic Body

Każdy czegoś żałuje. Wiele osób chciałoby się cofnąć w czasie i zrobić coś inaczej – zmienić nawyki żywieniowe i wcześniej zacząć dbać o zdrowie, coś powiedzieć lub wprost przeciwnie – ugryźć się w język. Edgar John-Augustin, znany jako Bionic Body, jedna z twarzy kampanii BIG – Born in the Gym marki Olimp Sport Nutrition, nawet gdyby mógł, nic nie zmieniłby w swojej historii. Nawet tego, że w wieku 4 lat stracił obydwie nogi w wypadku samochodowym
Edgar w 2015 roku został europejskim mistrzem w kulturystyce na wózku IFBB. Miał wtedy 30 lat i ćwiczył na siłowni od 9 lat. Na początku treningi były dla niego sposobem na radzenie sobie ze stresem, który towarzyszył mu podczas egzaminów na studiach. Oczywiście chciał też mieć większy biceps i sześciopak na brzuchu. Dopiero z czasem pojawiła się w głowie myśl, aby kulturystyka stała się jego pomysłem na życie.
Gdy pierwszy raz stanął na scenie (podczas Grand Prix Des Pyrenees w kwietniu 2015 roku) nie został sklasyfikowany. Nie było dla niego odpowiedniej kategorii – sędziowie nie oceniali zawodników z niepełnosprawnością. To jednak nie miało znaczenia, bo dla Edgara najważniejsze było to, że mógł stać na jednej scenie obok ludzi, których szczerze podziwiał. Przygotowanie do startu, w którym wiedział, że nie może wygrać, okazało się jednak przepustką do namacalnego sukcesu. Po Grand Prix Des Pyrenees został zaproszony do udziału w Mistrzostwach Europy (w dywizji osób na wózkach inwalidzkich), które odbywały się trzy tygodnie później w Hiszpanii. Wygrał.

Wyrwany ze snu

Cofnijmy się w czasie do momentu, w którym wszystko się zaczęło. Edgar spał, gdy jego mama straciła panowanie nad samochodem i uderzyła w balustradę. To, co pamięta najwyraźniej, to jej krzyk i morze krwi – jego oraz brata. W wypadku Edgar stracił obydwie nogi poniżej kolan, natomiast jego brat – jedną. Paradoksalnie dzięki temu łatwiej było im zmierzyć się z tą sytuacją – byli dla siebie wsparciem.
Gdy życiu Edgara nie zagrażało już niebezpieczeństwo, przeniesiono go do ośrodka dla weteranów wojennych. Przez rok przechodził tam dodatkowe operacje i trudną rehabilitację, podczas której uczył się na nowo podstawowych ruchów: utrzymania równowagi, poruszania się o kulach itp. Po tym czasie rozpoczął naukę chodzenia w protezach. Kiedy pierwszy raz mi je założono, poczułem się, jakbym latał. Szybko nauczyłem się z nich korzystać i moje dzieciństwo było pełne biegania, wspinania się po drzewach czy pływania. – wspomina dzisiaj Edgar.
Jego mama długo nie mogła sobie wybaczyć, że doprowadziła do wypadku. Przez długie lata bała się o to, jak będzie wyglądało jego życie. Teraz czuje ulgę gdy widzi, jak silnym jest dzisiaj człowiekiem. 

To, czego nie widzisz

Droga Edgara do pewności siebie, sukcesów na scenach kulturystycznych i siły do tego, aby motywować innych, była bardzo długa. W szkole był wyśmiewany przez kolegów i koleżanki. Był taki czas, gdy jego ulubionym zajęciem było oglądanie telewizji i podjadanie – jego mama rewelacyjnie gotuje. Miał wtedy nadwagę – ważył 120 kg. 
Gdy rozpoczął treningi na siłowni, musiał pokonać strach przed uszkodzeniem protez i nauczyć się, jak z nich korzystać podczas ćwiczeń. Jednak mimo treningów od dłuższego czasu i wysportowanej sylwetki, wciąż ukrywał się pod ubraniami sportowymi, by nikt nie zobaczył jego protez. Chęć pomocy koleżance i udział w sesji zdjęciowej sprawił, że przestał wstydzić się niepełnosprawności i zaczął motywować innych, pokazując swoją ciężką pracę. W życiu prywatnym wciąż jednak walczył ze swoimi lękami. Jednym z nich był strach przed rodzicielstwem.
 

Dopiero gdy zostałem ojcem zrozumiałem, że dla dziecka najważniejsza jest miłość i uwaga. Dla moich synów to nic nadzwyczajnego, że nie mam nóg – tak jest od zawsze. Nawet, gdy czasami muszą odpowiadać na ciekawskie pytania rówieśników. Moi synowi to najcenniejszy dar od Boga, jaki otrzymałem.

Edgard John-Augustin, Bionic Body

Mimo tego, że protezy są nowoczesne, jego niepełnosprawność już zawsze będzie go w pewnym stopniu ograniczać. Brak równowagi sprawia, że podczas treningu nie może wykonać przysiadu bez asekuracji maszyny. Brak kostek uniemożliwia mu schylenie się bez obciążania pleców, a długie spacery sprawiają mu ból. Nie koncentruje się jednak na tym, czego nie może zmienić. Treningi i siłownia nauczyły go dyscypliny i sposobu działania, który stał się jego sposobem na życie, nie tylko sportowe.
Edgar niedawno przeszedł operację ramienia. Przed nim jeszcze kilka miesięcy ciężkiej pracy, nim dojdzie do pełnej sprawności. Cel? Ponownie stanąć na scenie z najlepszymi atletami.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl