fit.pl mobile logo

SARMy rosną na popularności, ale czy są bezpieczne?

SARMy są to suplementy o działaniu podobnym do sterydów, ale nie są jednym i tym samym. Obie typy substancji działają podobnie - wiążą się z receptorami androgenowymi i tym samym zwiększają zdolność mięśni do wzrostu. Jednakże sterydy mają także drugą stronę medalu - mogą również wpływać na inne części ciała, prowadząc do skutków ubocznych, takich jak problemy z prostatą, wypadanie włosów czy trądzik

O SARMach mówi się, że są one "selektywne" - w teorii powinny działać wyłącznie na Twoje mięśnie i nie powinny wywoływać jakichkolwiek efektów, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, w innych tkankach. 
Od większości sterydów SARMy różni je jeszcze fakt, że są przyjmowane w formie tabletek, a nie wstrzykiwane. 
 
W ciągu ostatnich pięciu lat w Internecie stale rośnie liczba wyszukiwań haseł związanych z SARMami (czyli "selektywnymi modulatorami receptorów androgenowych"). Choć nie wiadomo, ilu z nas rzeczywiście je kupuje, to analiza portalu "Ahrefs" pokazuje, że w 2019 roku haseł związanych z SARMami szukano w Googlu ponad 6 milionów razy.

Czy SARMy można legalnie kupić?

Aktualnie tak. Nie dziwi więc fakt, że aby zaspokoić ten rosnący popyt setki firm z Europy zdecydowało się na ich sprzedaż. Pytanie jednak przez jaki czas taki stan rzeczy się utrzyma. Mimo iż SARMy powinny działać selektywnie i być w 100% bezpiecznie to już dzisiaj wiemy, że mogą one wywoływać skutki uboczne. Są one dużo lżejsze niż w przypadku nielegalnych odpowiedników, ale nadal występują … 

Skąd się wzięły SARMy?

SARMy zostały stworzone przez przypadek. Na początku lat dziewięćdziesiątych, naukowiec  profesor James T. Dalton pracował nad pionierskimi metodami leczenia raka prostaty, gdy zidentyfikował cząsteczkę andarynę - pierwszy SARM. Miała ona niewielką przydatność w leczeniu raka gruczołu krokowego, ale posiadała niezwykły wpływ na wzrost mięśni. "To było przeciwieństwo tego, czego szukaliśmy w tamtym czasie", powiedział w wywiadzie dla  "Men’s Health". "Ale mimo to zwróciliśmy na nią prawie całą naszą uwagę. Wiedzieliśmy, że mamy coś naprawdę wyjątkowego."

Jakie skutki uboczne posiadają SARMy?

Dostępne informacje są w dużej mierze anegdotyczne. Na forach internetowych użytkownicy zgłaszają wzrost siły, ale często szukają też porad w takich kwestiach takich jak wysokie ciśnienie krwi, trądziki czy spadek libido.

Aktualnie większość informacji dostępnych w Internecie pochodzi od sprzedawców i YouTube'ów, którzy zarabiają na sprzedaży SARMów. To może być powodem dlaczego przeważająca ilość opinii o tych środkach jest pozytywna.

Dr Ian Boardley, starszy wykładowca psychologii sportu na Uniwersytecie w Birmingham, mówi: "Jeśli ktoś decyduje się na korzystanie z suplementów czy innych środków przyspieszających rozwój masy mięśniowej, to podświadomie zaczyna wierzyć, że jest on w pełni bezpieczny, nawet jeśli nie ma 100% pewności. Myślę, że to się dzieje aktualnie SARMami".

Nawet jeśli użytkownicy prowadzą znaczne ilości badań nad wybranymi przez siebie substancjami, wyciągane przez nich wnioski nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości, gdyż próba badawcza zazwyczaj jest zbyt mała.
W związku z tym należy zadać sobie pytanie czy na obecnym etapie warto jest stosować SARMy. W historii mieliśmy już wiele środków, które w teorii miały być w 100% bezpieczne i były legalnie dostępne w sprzedaży przez wiele lat, po czym nagle znikały z rynku za sprawą regulacji rządowych. 
 
Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem Powerdeer

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl