fit.pl mobile logo

Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

 Cierpisz na bóle lub pieczenie w nadbrzuszu? A może dokucza Ci częste odbijanie, zgaga i uczucie pełności w żołądku? To może być niestrawność - jedna z najczęściej występujących dolegliwości pokarmowych. Mimo, że najczęściej kojarzy się ze świętami i ucztowaniem przy suto zastawionym stole, to jednak może przydarzyć się również na co dzień. Tłuste, smażone i ciężkostrawne potrawy sprawiają, że nie trudno o objawy niestrawności żołądka. Mówi się, że niestrawność to nie choroba. Jednakże dolegliwość ta, jak żadna inna, potrafi dać solidnie w kość. Szacuje się, że około 50% Polaków cierpi na niestrawność. Najczęściej zmagają się z nią osoby dorosłe, aczkolwiek u dzieci i młodzieży również może wystąpić. Najważniejsze w tym wszystkim jest wczesne wdrożenie leczenia objawów dyspeptycznych, które pozwoli skrócić przebieg choroby i uchroni przed rozwojem powikłań. Niestrawność żołądka można pokonać w bardzo prosty sposób - obniżając poziom stresu, przestawiając się na lekkostrawną dietę, a także zmieniając styl życia na zdrowszy.  
Główne przyczyny niestrawności
Istnieje wiele źródeł niestrawności. Zazwyczaj niestrawność żołądka wywołana jest przez niewłaściwą dietę, obfitującą w nasycone tłuszcze zwierzęce, które znacznie spowalniają proces trawienny. Inną przyczyną jest objadanie i przejadanie się. Organizm ludzki nie jest w stanie poradzić sobie ze strawieniem zbyt dużej ilości pokarmu, a stąd już krótka droga do nieprzyjemnych dolegliwości. W niektórych przypadkach winowajcą okazuje się nieodpowiednia higiena jedzenia. Zbyt szybkie jedzenie, połykanie dużych kawałków, niedokładne przeżuwanie oraz łykanie powietrza w czasie posiłku – to wszystko wywołuje niestrawność. Niekiedy, niestrawność żołądka wynika ze spożywania potraw zbyt gorących lub zbyt zimnych, a także niedogotowanych. Duży wpływ na wystąpienie dolegliwości ma również psychika, ponieważ stres oraz nerwowość bardzo często negatywnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Przyczyną niestrawności żołądka może być również zakażenie Helicobacter pylori, czyli bakterią wywołującą stan zapalny oraz chorobę wrzodową. Palenie papierosów i picie alkoholu w dużych ilościach - to także bezpośrednia przyczyna niestrawności.

Niestrawność żołądka - objawy
Niestrawność żołądka zazwyczaj daje o sobie znać około 2-3 godzin po posiłku. Wśród nieprzyjemnych objawów dolegliwości wymienia się ból brzucha, uczucie sytości lub zalegającego pokarmu, zgagę - silny, piekący ból za mostkiem oraz odbijanie o nieprzyjemnym zapachu i smaku w ustach. Bardzo często niestrawności mogą towarzyszyć również inne objawy, jak nudności, wzdęcia, nadmierne gazy, wymioty lub biegunka. W skrajnych przypadkach niestrawność może doprowadzić do zmniejszenia, a nawet całkowitego zaniku łaknienia.

Ze wszystkich wymienionych objawów niestrawności, najbardziej dokuczliwa może być zgaga. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronie http://www.manti.pl/jak-odroznic.html, każdego dnia cierpi na nią co dziesiąty człowiek. Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czyli cofania się kwasu solnego z treścią pokarmową z żołądka do przełyku. Gorzki smak w ustach jest wynikiem działania kwasu solnego na nabłonek przełyku, który nie jest przystosowany do kontaktu z tak drażniącymi substancjami. Aby uniknąć nieprzyjemnej zgagi, warto wprowadzić zmiany żywieniowe, a przede wszystkim unikać tłustych i ostrych pokarmów, mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych, czekolady, alkoholu oraz soków i owoców cytrusowych, które powodują zakwaszenie środowiska żołądka.

Domowe sposoby na niestrawność
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na niestrawność żołądka jest zastosowanie ścisłej diety. Powinna ona trwać 1-3 dni. Podczas jej trwania można sięgać tylko po sucharki, kleiki, ziołowe herbatki lub gorzką herbatę. W niestrawności dobrze sprawdzają się napary z melisy, mięty, dziurawca, kopru włoskiego, kminku. Pomocny jest także świeży lub sproszkowany korzeń imbiru. Nieprzyjemne objawy niestrawności usuniemy popijając małymi łykami (tak co kilka minut) ciepłą wodę. Najważniejsze, aby nie wypić od razu całej szklanki, bo to tylko zaostrzy dyskomfort.

Pomoc z aptecznej półki
Dietę leczniczą warto wspomóc farmakoterapią, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim powrocie do formy. Pomocne będą leki zawierające substancje zobojętniające treść soku żołądkowego, a także leki stymulujące opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy. Ulgę w dyskomforcie przy niestrawności żołądka przyniosą leki zobojętniające treść żołądka, a jednocześnie likwidujące wzdęcia i zgagę, jak np. Manti.

Jak uchronić się przed niestrawnością
Niestrawność wcale nie musi być problemem nawracającym. Aby uwolnić się od niej raz na zawsze, wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian do swojego życia. Po pierwsze należy zadbać o powolne spożywanie każdego posiłku. Każde danie należy dokładnie przeżuwać kęs po kęsie. Poza tym, do stołu warto siadać po krótkim odpoczynku. Warto również wprowadzić zasadę częstszego jedzenia, ale w mniejszych ilościach. Nie bez powodu lekarze biją na alarm, aby jeść mniej a częściej. Jedzenie 4-5 posiłków co 3 godziny pomoże pozbyć się problemu. To samo tyczy się samego jedzenia. Osoby z tendencją do niestrawności, powinny z większą uwagą wybierać spożywane pokarmy. Zamiast potraw tłustych, ciężkostrawnych i smażonych, należy postawić na dania lekkostrawne - gotowane, duszone lub pieczone (bez tłuszczu lub w minimalnej jego ilości). Unikać należy dań obficie solonych i słodzonych. Należy pić dużo mieszanek ziołowych uspokajających i łagodzących układ pokarmowy, zmniejszających wydzielanie kwasów oraz niwelujących objawy takie jak wzdęcia czy zgaga. Bardzo ważną kwestią w zapobieganiu niestrawności jest systematyczna aktywność fizyczna. Należy zadbać o odrobinę ruchu między kolejnymi posiłkami. Zamiast zasiąść po obiedzie przed telewizorem, warto wybrać się na długi spacer.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
alexandraivanova13

Dziewczyny, bardzo przytyłam podczas ciąży, ale zaraz po porodzie postanowiłam to naprawić. Keto pomógł mi. Daję link, studium http://tokilb.com/u15k

Zgłoś nadużycie-
kulturysta210

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Konkurs na stronie do wygrania 10.000 zł!! Szybka forma, Najlepsze plany treningowe i diety, sprawdź, nie pożałujesz, zmień swoją formę w nie całe 3 miesiące!! :))

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl