Działanie składników herbatek odchudzających

Działanie ziół stosowanych w herbatkach odchudzających potwierdzone jest przez ziołolecznictwo i medycynę ludową. Brakuje jednak doniesień naukowych mówiących o skuteczności takich naparów  
fit.pl
2012-01-13 00:00
Udostępnij
Działanie składników herbatek odchudzających

Liść senesu

Substancje zawarte w senesie powodują podrażnienie ścian jelita grubego, zwiększenia wydzielania przez enterocyty śluzu, co prowadzi do pobudzenia perystaltyki jelit. Liście senesu charakteryzują się szybkim (w porównaniu z innymi surowcami antronowymi) działaniem – efekty widoczne są już w ciągu 6-8 godzin. Sens charakteryzuje też słabe działanie żółciopędne.

Kora kruszyny

Kora kruszyny należy do surowców o działaniu przeczyszczającym i przeciwpasożytniczym. Jej substancjami czynnymi są: antranoidy i alkaloidy peptydowe. Glikozydy zawarte w kruszynie są wchłaniane z jelita cienkiego do krwi, po czym wydzielane przez błonę śluzową jelita grubego drażniąc komórki nerwowe i wzmagając perystaltykę wywołują defekację. Kruszyna wywiera również silny wpływ żółciopędny i odkażający.

Owoce bzu czarnego

Owoce bzu czarnego są bogate w barwniki antocyjanowe, garbniki, pektyny, cukry oraz witaminy (A, B1, C) i kwasy organiczne (octowy, jabłkowy, walerianowy, winowy i benzoesowy). Są uznawane za środki usuwające szkodliwe produkty przemiany materii. Nasilają też transpirację skóry, zwiększając ilość wydalanego moczu. Wykazują łagodne działanie przeczyszczające.

Czerwona Pu-erh

Regularnie stosowana aktywuje enzymy rozkładające białko pokarmowe w żołądku i pobudza ruchy perystaltyczne jelit, dzięki czemu poprawia metabolizm i normalizuje masę ciała. Dodatkowo badania naukowców japońskich potwierdziły, iż w mniej zaawansowanych przypadkach, może ona normować proces nowotworowy.

Kora cynamonowa

Poprawia apetyt i przyspiesza proces trawienia. Ponadto cynamon jest silnym środkiem bakteriobójczym

Koper włoski

Koper włoski, działa rozkurczowo na jelita i żołądek, przeciwdziała wzdęciom i nadmiernej fermentacji w jelitach, pobudza też żołądek do intensywniejszego działania.

Mięta pieprzowa

Przeciwdziała wszelkim zaburzeniom trawiennym z objawami bólu brzucha i wzdęciami. Wspomaga też odchudzanie, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Korzeń mniszka lekarskiego

Reguluje pracę nerek i wątroby. Pobudza wytwarzanie żółci i jej przemieszczanie do dwunastnicy, przez co przyspiesza trawienie. Odtruwa organizm ze szkodliwych substancji przemiany materii. Powoduje także rozkurcz niektórych mięśni gładkich, co łagodzi dolegliwości wynikające z przejedzenia - m.in. uczucie przesytu i wzdęcia.

Znamiona kukurydzy

Przyspieszają przemianę materii, usprawniają wydzielanie żółci. Przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych.

Kora szakłaku

Ma działanie przeczyszczające. Działa po 8-10 godzinach od zastosowania.

Kłącze perzu

Zwiększa ilość wydalanego moczu, a w nim szkodliwych produktów przemiany materii. Zwolennicy uważają, że kłącze perzu „czyści krew”.

Ocet jabłkowy

Uznawany jest za środek dietetyczny przyspieszający spalanie tłuszczów. Ponadto oczyszcza organizm z zastarzałych złogów, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, hamuje apetyt.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska