Mit 1 - Nie można jeść po 18ej.
Wiele osób uważa, że obiad po zmroku to jeden z głównych grzechów odchudzania. Czy na pewno tak jest?
Fakt - Włoscy naukowcy porównali godziny spożywania posiłku (10 i 18). Okazało się, że nie było znacznej różnicy w utracie kilogramów, ale zaobserwowano, że te osoby, które jadły obiad później, straciły więcej tłuszczu.
Spożywanie zbyt dużej liczby kalorii powoduje przyrost masy ciała, niezależnie od tego, kiedy jesz.
Mit 2 - Nie można jeść glutenu
Fakt - Należy pamiętać, że dieta bezglutenowa jest potrzebna wyłącznie osobom chorującym na celiakię, czy cierpiącym na alergię lub nietolerancję pokarmową na gluten.
W rzeczywistości rezygnacja z glutenu ( o ironio!), często prowadzi do gorszych wyborów żywieniowych. Przemysłowe produkty bezglutenowe mają zazwyczaj więcej kalorii, mniej błonnika i witamin z grupy B.
Więcej korzyści uzyskasz, gdy zamiast stosowania diety bezglutenowej zaczniesz urozmaicać swój jadłospis. Poza wszędobylską pszenicą zamiast np. płatków owsianych - zjedz płatki jaglane. Świetnie sprawdzi się także kasza gryczana i jaglana, amarantus, komosa ryżowa.
Mit 3 - Domowy deser jest lepszy od "kupnego"
Fakt - Zdrowy deser pozostaje.. wciąż deserem. Jeśli do przygotowania zdrowego deseru użyjesz np. syropu i suszonych daktyli to wciąż będzie miał cukry proste.
Tylko nie zrozum mnie źle - uważam, że warto szukać składników o wyższej wartości odżywczej, a mniej kalorycznych. Ludzka psychika jest jednak skomplikowana.
Zdrowego deseru zjesz więcej, bo czujesz się usprawiedliwiony/a, a nie tędy droga bo wyjdzie na to samo jakbyś zjadł/a zwykły deser. Wszystko jest dla ludzi, więc jedzmy z rosądkiem :)
Pamiętaj -> deser to wciąż deser.
Mit 4 - Jedzenie tłuszczy powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej
Fakt - Tkanka tłuszczowa powstaje z nadmiaru spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania. O wiele zdrowiej jest zjeść tłuste awokado, niż pieczywo ponieważ węglowodany w dużej mierze podnoszą poziom insuliny, a pomimo, że ta pozwala budować mięśnie to w nadmiarze stymulowana ( poprzez węglowodany ) utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej.
Wniosek? Nie bój się jeść tłuszczu, a najwięcej węglowodanów jedz w okresie okołotreningowym.
Mit 5 - Im mniej kilokalorii zjem tym szybciej schudnę
Bardzo często popełniany błąd!
Fakt - Przy niskiej podaży kalorii organizm wchodzi w tzw. tryb oszczędzania - tkanka tłuszczowa zostaje magazynowana na "gorsze czasy". Waga zaczyna rosnąć, kształt sylwetki zmienia się - na gorsze.
Można być najedzonym i szczupłym! Aby chudnąć trzeba jeść i trenować. Sama głodówka na długą męte może skończyć się wieloma dolegliwościami, skutkami ubocznymi, oraz efektem jo-jo, a tego nikt nie chce - więc ciesz się jedzeniem, ale pamiętaj o treningu! :)
Garstka kolejnych faktów i mitów już niebawem, a Was zapraszam do dyskusji.
Znacie jakieś ciekawe bombowe mity z branży fitness ? Chętnię je rozbroje ;)
Autor: Grzegorz Rejmer, Trener Personalny
Zajzryj na facebook na Trening z Grzechem , po jeszcze więcej motywacji.