Według niektórych statystyk, ponad 80 procent osób, które straciły na wadze wróciło do swojej poprzedniej wagi już po dwóch latach!
Kobiety, które próbują schudnąć doskonale wiedzą, że stosowanie diety to tylko połowa sukcesu. Ważne jest, by wagę po diecie utrzymać. Powrót do starych nawyków żywieniowych może spowodować efekt jo-jo. Jak pokazują badania naukowców tracenie i przybieranie na wadze może być również zagrożeniem dla ludzkiego życia, podobnie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, depresja czy choroby serca. Oczywiście niewielkie wahania na wadze są normalne.
Eksperci są zdania, że efekt jo-jo jest często wynikiem restrykcyjnej diety. Chcąc szybko schudnąć kobiety decydują się na stosowanie niskokalorycznych diet. I one faktycznie dają efekt, jednak powrót do normalnego jedzenia, gdy skończy się dieta skutkuje szybszym przybraniem na wadze.
Chcąc schudnąć i utrzymać wagę po diecie musisz zastanowić się, jaki wpływ mają emocje na twój tryb życia i czy przypadkiem jedzenia nie traktujesz jako antidotum na niepowodzenia. Wiele osób postrzega jedzenie jako nagrodę. Można jednak poradzić sobie z takim postrzeganiem wypisując na kartce papieru i uświadamiając sobie szereg innych czynności, które przynoszą nam równie dużą satysfakcję jak jedzenie.
Nawet przy stosowaniu rozsądnej, zdrowej diety, twoje ciało zrzuca kilogramy niechętnie. Wynika to z tego, że im mniej dostarczamy do naszego organizmu kalorii, tym wolniej działa nasz metabolizm. I to właśnie on może pokrzyżować twoje plany związane z odchudzaniem.
Dodatkowo im więcej diet stosowałaś, tym trudniej będzie ci stracić na wadze. Organizm po doświadczeniach takiej diety każdą następną traktuje jak kryzysową sytuację energetyczną. Aby sobie z nimi radzić, uczy się magazynowania energii w taki sposób, że odkładana zostaje coraz to większa ilość tkanki tłuszczowej. Wpływa to także na zmniejszenie zużycia kalorii na podstawowy metabolizm, a przez to przybieranie na wadze.
Dlatego jeśli chcesz utrzymać szczupłą sylwetkę, musisz na stałe zmienić przyzwyczajenia żywieniowe. Ważne jest, by wychodzić z diety stopniowo. Racjonalnie wprowadzanie nowych produktów i stopniowe zwiększanie ilości spożywanych kalorii jest kluczem do zatrzymania efektu jo – jo.
Diety niskokaloryczne to diety, które nie tylko wymagają samodyscypliny przez okres ich stosowania, ale również przez kilka tygodni po odstąpieniu od nich. Najrozsądniejsze jest wprowadzanie do jadłospisu kolejnych 100 kcal dawki dziennej raz na tydzień, aż do uzyskania właściwego zapotrzebowania organizmu.
Stałe gubienie i przybieranie kilogramów ma także wpływ i to negatywny na nasz układ odpornościowy. W wyniku stale stosowanych diet niską aktywność przejawiają komórki odpowiadające za walkę z infekcjami. Badania pokazują, że wśród kobiet, u których nastąpił efekt jo – jo więcej niż 5 razy, limfocyty zmniejszały swoją aktywność o jedną trzecią.
O ile dieta to często coś, co stosujemy tylko przez pewien czas, ruch powinien stać się stałym elementem naszej rutyny. Tai-chi, siłownia, basen czy jogging - jeśli chcesz utrzymać wagę po diecie, RUSZAJ SIĘ!
Twoją najlepszą obroną przed powrotem do dawnej wagi i fatalnej figury są Twoje mięśnie. Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz starała się utrzymać wagę po diecie, zaprzestanie ćwiczeń to najlepszy sposób, żeby w ciągu kilku miesięcy wrócić do punktu wyjścia.