Ocet jabłkowy nazywany jest "darem natury". Nic wtym dziwnego, gdyż nie tylko porawia smak potraw, ale również wpływa na procesy trawienne organizmu.
Ocet jabłkowy i jego wpływ na zdrowie
Ocet jabłkowy znany jest od dawna. Stosowano go już w starożytności jako lekarstwo, a po rozcieńczeniu z wodą jako orzeźwiający napój. Ocet jabłkowy zawiera duże ilości substancji mineralnych oraz mikroelementów. Ocet jabłkowy to także istotne źródło cennych kwasów octowych między innymi: mlekowego, cytrynowego, a także wielu aminokwasów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Bardzo ważną zaletą i koniecznym składnikiem dla zdrowia człowieka jest pektyna zawarta w occie oraz witamina E - będącą jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, niszczącym szkodliwe dla organizmu wolne rodniki, przyczynę przedwczesnego starzenia się.
Powszechnie wiadomo, że kwasowość zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii coli i salmonelli. Kwas octu jabłkowego ma także ma działanie profilaktyczne w delikatnie zasadowym środowisku organizmu, w którym mogą się rozmnażać. Kwas zawarty w occie ogranicza wystąpienie czynników chorobotwórczych w poszczególnych organach a także w jelitach.
Ocet jabłkowy to cównież cenne lekarstwo dla układu krwionośnego i układu krążenia. Także w dermatologii stosowany jest jako substancja oczyszczająca skórę o właściwościach antyalergicznych. Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę leczy jej różne dolegliwości.
Wykazano, że regularne spożywanie octu jabłkowego ma pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi. Uważa się, że zawarty w nim kwas octowy wpływa na zwolnienie procesu trawienia pokarmów w żołądku i w konsekwencji wolniejsze wchłanianie w jelicie – zapobiega to szybkiemu wzrostu stężenia cukru we krwi.
Ocet jabłkowy na odchudzanie - hit czy kit?
Ocet z jabłek to także doskonały preparat wspomagający odchudzanie. Dodawany do potraw, pobudza układ trawienny do pracy, oczyszcza organizm, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, przyczyniając się do zmniejszenia wagi ciała.
Ocet jabłkowy wykazuje działanie zmniejszające apetyt. Spożywany w niewielkich ilościachprzyspiesza metabolizm, a także spala tkankę tłuszczową o zaobiega jej odkładaniu się. Efekt? Po jego spożyciu przestajemy być głodni i jednocześnie zjadamy mniejsze porcje jedzenia. Przyjmuje się, że osoby chcące zredukować masę ciała powinny spożywać ocet 3 razy dziennie w postaci wodnego roztworu (2 łyżkioctu na szklankę wody). Napój należy pić na czczo z rana, a następnie przed posiłkiem (np. obiadem i kolacją) przez okres kilku tygodni. Napój można posłodzić miodem.
Kuracja odchudzająca octem powinna odbywać się regularnie. Osoba odchudzająca się musi unikać soli w diecie Kuracja niestety przynosi efekty tylko, jeśli jest stosowana przez dłuższy okres. Odchudzenia octem nie może być stosowane u osób z poważnymi problemami żołądkowymi.
Kuracja odchudzająca octem jabłkowym będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy zmienimy swoją dietę. Będziemy unikać fast-foodów, wysoko przetwożonej żywności, tłustych potraw, słodyczy czy soli. Pamiętajmy, że dieta oparta na niezdrowym jedzeniu, do której dodamy ocet jabłkowy nie będzie niczym więcej niż nadal wysokokaloryczną i niezdrową dietą, na której utrata kilogramów nie będzie możliwa.
Ocet jabłkowy nie przyspiesza ani nie spowalnia odchudzania. Powinniśmy potraktować jako zdrowy i naturalny konserwant lub dodatek do potraw. Nic nie jest w stanie zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety. Ocet jabłkowy może być do niej jedynie dodatkiem, ale sam cudów nie zdziała.
Ocet jabłkowy - efekty uboczne
Należy pamiętać, że w trakcie stosowania octu jabłkowego należy ściśle trzymać się ustalonej dawki. Nadmierne stosowanie octu może prowadzić do problemów z żołądkiem. Dodatkowo zaleca się robienie kilkutygodniowych przerw w jego zażywaniu.
Jak samodzielnie sporządzić ocet jabłkowy?
By samodzielnie wykonać ocet jabłkowy, będą potrzebne: skórki jabłek lub całe jabłka przepuszczone przez sokowirówkę. Miazgę lub obierki należy zalać ostudzoną, przegotowaną wodą z dodatkiem cukru trzcinowego lub zwykłego (2 łyżki na szklankę wody). Jeśli ocet wykonujesz z miazgi jabłkowej, możesz do mikstury dodać drożdże, a także kawałek razowego chleba.
Tak przygotowany zaczyn octu należy przełożyć do naczyń kamionkowych (takich, w których kisi się np. ogórki) i odstawić na około 3 tygodnie, a następnie po odcedzeniu, przelać do szklanych butelek.
www.fit.pl