fit.pl mobile logo

Piękna sylwetka na lata

Coraz więcej osób w Polsce i na świecie boryka się z problemem nadwagi, która przez brak ruchu, niezdrowe odżywianie i pracę przy biurku stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Choć na ulicach tego tak bardzo nie widać, to według danych Eurostatu z nadwagą zmaga się aż 56% dorosłych Polaków. To o cztery punkty procentowe powyżej średniej unijnej. Tak wysoki odsetek osób, które powinny zadbać o swój wygląd i zdrowie, generuje ogromne, ale i wciąż rosnące zainteresowanie sposobami odchudzania i dietami.

Warto jednak pamiętać, że odchudzanie to ciężka praca i żeby dieta slim przyniosła trwały efekt, należy stosować się do szeregu zasad.

Chudnięcie bezpieczne i trwałe, czy to w ogóle możliwe?

To zdecydowanie jest możliwe, ale wymaga samozaparcia i silnej woli. Wiele osób próbuje sił w cudownych dietach, które co prawda przynoszą co prawda szybkie efekty, ale i efekt jojo, przez który szybko wraca się do dawnej wagi, a nawet ją przewyższa. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez CBOS, co czwarty rodak stosuje jakiś rodzaj diety, najczęściej eliminacyjnej. Co eliminujemy ze swojego jadłospisu? Najczęściej są to:

  • cukier i słodkości 57%
  • mięso i inne tłuste potrawy 28%
  • alkohol 20%
  • dania gotowe 14%
  • gluten 14%

Pozostali respondenci najczęściej wymieniali mleko i produkty mleczne, jajka a nawet ryby. Niestety, takie bezrefleksyjne usuwanie różnych typów pokarmów z diety może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, a choć ograniczanie szkodliwych, pustych kalorii jest samo w sobie bardzo chwalebne, to białko zawarte w mięsie jest ciężko zastąpić bez zbilansowanej diety wegetariańskiej, a całkowite wyłączenie z posiłków słodyczy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednocześnie należy podkreślić, że Polacy coraz rzadziej stosują szkodliwe diety 1000 kCal i głodówki oraz mają coraz większą świadomość tego, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie. To właśnie ono jest podstawą do tego, by bezpowrotnie pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Jak żyć smacznie i zdrowo?

Pierwszym punktem na liście każdego, kto chce zrzucić nadmiar tłuszczu, powinno być obliczenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to nasze zapotrzebowanie na energię nie uwzględniające żadnej aktywności fizycznej i różni się w zależności od wieku, płci oraz indywidualnych uwarunkowań. Do obliczeń można wykorzystać jeden z popularnych internetowych kalkulatorów, a na wynik należy wziąć poprawkę w wysokości do 15%. Nie jest tu potrzebna aptekarska dokładność, gdyż do schudnięcia wystarczy już niewielki deficyt kaloryczny do maksymalnie 400 kCal, a nawet osoby o siedzącym trybie życia, spalają zawsze więcej niż wynosi podstawowe zapotrzebowanie. Tym, którzy nie mają czasu na gotowanie według ściśle określonych receptur, może pomóc indywidualnie dostosowana dieta pudełkowa. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sport, powinny doliczyć do niej kilkaset kalorii.

Aktywność fizyczna, to doskonały wspomagacz diety i nie trzeba przy tym wcale być sportowcem. Już codzienny spacer i wybranie schodów zamiast windy, przybliżają do wymarzonej sylwetki. Ważna jest tzw. aktywność spontaniczna, polegająca na tym, by zamiast rozwiązań najprostszych wybierać te, które wymagają od nas ruchu. Pomaga to budować zdrowe nawyki, które pozwolą uniknąć powrotu do starej wagi.

Zobacz również: Jak ważne dla naszego zdrowia jest regularne spożywanie posiłków?

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl