Jednak często wybierając dietę odchudzającą nie zwracamy uwagi na to czy ta dieta nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. By dobrze przeprowadzić dietę i by odniosła ona pozytywny skutek należy wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach.
Organizm, by prawidłowo działać potrzebuje dziennie około 60 różnych składników. Pamiętajmy o tym podczas odchudzania. Stosując jednostronne diety narażamy się na nie dostarczanie organizmowi niezbędnych składników, które są ważne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Konsekwencją jest doprowadzenie do poważnych niedoborów witaminowo-mineralnych w naszym organizmie, co odbija się na naszym zdrowiu.
Wybierając dietę odchudzająca wydaje nam się, że im mniej spożywamy, tym lepiej dla nas. Dlatego też bardzo chętnie wybieramy głodówki, myśląc, że to najszybszy sposób utraty zbędnych kilogramów. Nic bardziej mylnego! Podczas głodówki tracimy wodę i mięśnie, nie spalając w żadnym wypadku tkanki tłuszczowej! Stosowanie głodówek obniża tempo przemiany materii, gdyż nasz organizm przestawia się na tryb oszczędnościowy. Kilka kilogramów, które uda nam się zrzucić w trakcie trwania głodówki powoduje duże ubytki w naszym organizmie. Tak więc pracę nad dalszym spalaniem wagi można zacząć dopiero po kilkunastu tygodniach, kiedy to zwiększymy ilość kalorii w diecie, a organizm zwiększy tempo przemiany materii.
Po zakończeniu głodówki najczęściej bardzo szybko wracamy do złych nawykaów żywieniowych. A organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem spowalnia procesy metaboliczne i magazynuje energie w postaci tkanki tłuszczowej.
Pamiętajmy, aby podejmując decyzję o odchudzaniu, realizować ją od początku do końca z żelazną konsekwencją. Tycie i chudnięcie na przemian powoduje obniżenie tempa przemiany materii, co powoduje znacznie utrudnienia w kolejnym odchudzaniu.
Najbezpieczniejsze chudnięcie to utrata zbędnych kilogramów w tempie od 0,5-1 kilograma tygodniowo. Nie daj sobie zamydlić oczu, dietami, które umożliwiają utratę wielu kilogramów w krótkim czasie. Są one najbardziej szkodliwe dla zdrowia i są najczęściej przyczyną efektu jo-jo.
Skuteczne odchudzanie jest niezbędne dla osób z nadwagą i otyłością, ale niekontrolowana utrata wagi może prowadzić do poważnych konsekwencji, jakim są zaburzenia odżywiania (na przykład bulimia czy anoreksja).
Pamiętajmy, że każde chudnięcie powinno mieścić się w rozsądnych granicach. Jeśli osiągniemy zdrową wagę, wówczas zakończmy odchudzanie. To będzie z pożytkiem dla nas i dla naszego zdrowia. Aby nie powrócić do poprzedniej wagi przestrzegajmy nawyków żywieniowych, które stosowaliśmy podczas diety odchudzającej, a będziemy cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale i szczupłą sylwetką.
www.fit.pl