fit.pl mobile logo

Samodzielne wypiekanie chleba - jak się przygotować?

Pieczenie chleba w domu nie jest skomplikowane, a smak i aromat domowego pieczywa nie ma sobie równych. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z wypiekami, bo robiony samodzielnie chleb jest zdrowszy od kupionego w sklepie.
Gdyby każda bułka sprzedawana w sklepie miała przy sobie etykietę ze składem, można byłoby przeczytać, że zawiera mnóstwo chemicznych ulepszaczy poprawiających w sztuczny sposób zapach, smak i konsystencję pieczywa, a także sprawiających, że na dłużej zachowuje ono świeżość. Dlatego w trosce o zdrowie własne i swoich dzieci, wiele osób decyduje się na wypiekanie chleba w domu. Zanim się jednak przystąpi do tej czynności, warto poznać garść wskazówek, które sprawią, że domowy wyrób będzie pod każdym względem idealny.

Ważne są składniki
Podstawowe składniki domowego chleba to: mąka, woda, sól, zakwas lub drożdże. Jako że najzdrowsze jest pieczywo razowe, do wypieków można wykorzystać mąkę pszenną razową lub żytnią – najlepiej typ 2000, ostatecznie 1800. Zawierają one dużo więcej potrzebnych organizmowi mikroelementów i błonnika niż zwykła „biała” mąka. Duże znaczenie ma również woda. Kranowa zawiera dużo chloru, dlatego do wypieków niezbyt się nadaje. O wiele lepsza jest woda mineralna niegazowana. Sól również nie powinna zawierać dodatków – pieprzu, selera czy substancji zapobiegających zbrylaniu. Do upieczenia chleba potrzebny będzie zakwas, który można pożyczyć od bardziej doświadczonych w wypiekaniu pieczywa znajomych albo zrobić własnoręcznie, najlepiej na kilka dni przed planowanym pieczeniem. Przepis na zakwas nie jest trudny: wystarczy w słoiku wymieszać pół szklanki wody z taką sama ilością mąki i tę czynność powtarzać co 24 godziny przez kilka dni. Gotowy zakwas poznaje się po tym, że przybiera on kwaskowego zapachu, a na jego powierzchni tworzą się bąbelki powietrza.

Przygotowanie chleba
Chleb nie lubi pośpiechu, woli za to ciepło i spokój. Przed przystąpieniem do mieszania składników, warto poszukać odpowiedniego przepisu, który poda odpowiednie proporcje. Niezależnie zaś od niego, przygotowanie chleba przebiega w dwóch etapach: wyrobienie zaczynu oraz ciasta właściwego. Zaczyn powstaje z mąki, wody i zakwasu (w odpowiednich proporcjach, o czym mowa była wcześniej), który trzeba pozostawić na kilka godzin aż do wyrośnięcia. Do gotowego zaczynu dodaje się mąkę, wodę, sól, a także inne dodatki, jak orzechy, zioła, suszone owoce, nasiona. Wyrabianie ciasta zajmie kilkanaście minut, następnie trzeba je przykryć i pozostawić na pół godziny, aby uwolnił się gluten, a przyszły chleb stał się bardziej gładki i wilgotny. Po odczekaniu, ciasto należy ukształtować, przełożyć do formy do pieczenia i wstawić do piekarnika. Na rynku są tez dostępne wypiekacze do chleba, których zakup powinny rozważyć osoby często robiące domowe wypieki, nie tylko chleb, ale też ciasta i pizze. Urządzenia te pozwalają zaoszczędzić czas i szybko przygotować wiele rodzajów pieczywa.

Jak przechowywać chleb?
Po upieczeniu chleb musi całkowicie wystygnąć, najlepiej więc odczekać dzień, zanim się go pokroi na kromki. Jako że zazwyczaj wypieka się raczej większe bochenki - część chleba można zamrozić, a resztę przechowywać w temperaturze pokojowej. Przed spożyciem wyjęty z zamrażalnika kawałek rozmraża się przez kilkanaście godzin w ciepłym pomieszczeniu. Dla przyspieszenia można użyć piekarnika lub mikrofalówki. Nie trzeba chyba wspominać, że wypiekany w domu chleb idealnie się nadaje do kanapek i sandwichów, uprzednio podgrzanych w opiekaczu.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl