Zajęcia w wodzie cieszą się obecnie dużą popularnością, ponieważ są doskonałe zarówno dla zawodowych sportowców jak i amatorów. Coraz częściej organizowane są także różnorodne zajęcia w ramach aqua fitnessu dla osób w wieku seniora.
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Zajęcia w wodzie cieszą się obecnie dużą popularnością, ponieważ są doskonałe zarówno dla zawodowych sportowców jak i amatorów. Coraz częściej organizowane są także różnorodne zajęcia w ramach aqua fitnessu dla osób w wieku seniora.

senior2Osoby prowadzące ćwiczenia z seniorami powinny uwzględnić przede wszystkim wiek swoich podopiecznych, łącząc podczas zajęć elementy aqua aerobiku z ćwiczeniami gimnastycznymi i terapeutycznymi.

Wykonując gimanstykę w wodzie niemal nie odczuwa się wysiłku, dlatego ta forma aktywności fizycznej jest doskonała również dla osób w starszym wieku, bez względu na poziom sprawności fizycznej, a zastosowanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń  w wodzie może stać się swoistym rozwiązaniem na wiele dolegliwości zdrowotnych, jakie nękają ludzi w wieku seniora. 

Aqua fitness skutecznie zapobiega nagminnym przeziębieniom, opóźnia oznaki starzenia i wzmacnia najważniejszy z mięśni ludzkiego organizmu - mięsień sercowy. Lekcja mokrego fitnessu jest doskonałą zabawą. Towarzyszący całym zajęciom akompaniament muzyczny spowalnia wystąpienie zmęczenia, daje pełną satysfakcję i znacznie poprawia samopoczucie.

W zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania aqua fitnessu bez wzgledu na wiek, ale osoby cierpiące na różne niedomagania starszego wieku powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Regularny udział w zajęciach w wodzie, od 2 do 4 razy w tygodniu, zapewnia poprawę kondycji, dobre samopoczucie oraz uzyskanie założonych celów. Intensywność obciążenia w każdych zajęciach nie powinna przekraczać 40 - 60 % maksymalnych możliwości wysiłkowych ćwiczących, a czas jednorazowych zajęć powinien trwać od 45 do 60 minut.

Na zajęciach aqua aerobiku z osobami w wieku starszym wykorzystuje się różne formy ćwiczeń gimnastycznych ogólnorozwojowych,senior z obciążeniem, oddechowych, równoważnych, gibkościowych i rozciągających, a także terapeutycznych ukierunkowanych na wzmocnienie i usprawnienie poszczególnych grup mięśniowych, np. kończyn dolnych, prostowników grzbietu, mięśni brzucha, poprawiających ruchomość w stawach oraz gibkość. Ćwiczenia oporowe i siłowe winny być dodatkiem do ćwiczeń aerobowych. Można również wykonywać przeróżne ćwiczenia wykorzystujac do tego celu specjalne gadżety, zwiekszając tym samym ich efektywność.

Istotnym elementem aktywności fizycznej w wieku seniora jest stałe monitorowane reakcji organizmu na zastosowane obciążenie. Pomiar tętna, ciśnienia tętniczego krwi oraz stosowanie subiektywnej oceny ciężkości pracy na zastosowane obciążenie według skali Borga powinny być uwzględnione w programie każdych zajęć. 

www.fit.pl