Jak żyć długo, ciesząc się zdrowiem – to pytanie które od wieków nurtuje ludzkość. Oczywiście nie jesteśmy nieśmiertelni, ale możemy sprawić, że będziemy żyli długo i zdrowo
fit.pl
2014-03-04 00:00
Udostępnij
Sposoby na długowieczność
active senior1. Tętno 60 uderzeń/min.

1 uderzenie na sekundę, to idealne tętno, które pozwala cieszyć się długim życiem. W większości przypadków nasze serce bije w tempie 60 do 100 uderzeń na minutę. Im bliżej dolnej granicy, tym lepiej. Podwyższone tętno sprawia, że serce ma mniej czasu na odpoczynek, a co za tym idzie szybciej się eksploatuje. Jak wypracować sobie niższe tętno. Odpowiedź jest prosta – poprzez aktywność. Codzienne spacery, ćwiczenia rozciągające, fitness dla seniorów,  pozwolą zmniejszyć tętno i zapewnią dłuższe, zdrowsze życie.

2. Macierzyństwo po 40.

To odkrycie naukowców może wydać się zaskakujące – kobiety, które naturalnie zaszły w ciążę mając 44 lata i więcej, mają znacznie większą szansę na długowieczność. Jeśli kobieta jest w stanie urodzić zdrowe dziecko w takim wieku, wówczas oznacza to dobrą kondycję fizyczną jej organizmu.

3. Płaski brzuch

Wystający brzuch to problem wielu z nas. Nie od dziś wiadomo, że otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna, gdyż otłuszczone są wszystkie narządy wewnętrzne. Tłuszczyk podskórny to zwiększone ryzyko udaru, zakrzepicy, cukrzycy typu I i II, miażdżycy i nadciśnienia. Komórki tłuszczowe wydzielają substancje wywołujące stan zapalny, produkując hormony zaburzające metabolizm, między innymi przez zwiększenie stężenia trój glicerydów we krwi.

4. Nowinki technologiczne

Tajemnicą dożycia sędziwego wieku jest używanie nowinek technicznych. Okazuje się, że osoby, które nie są na bakier z nowościami, są znacznie sprawniejsze umysłowo niż ich rówieśnicy, którzy unikają jak ognia technicznych nowinek. Uczenie się nowych rzeczy, zdobywanie nowych umiejętności znacznie pobudza szare komórki, które nie ulegają dzięki temu degeneracji.

5. Zdrowy sen, bez chrapania

Chrapanie nie tylko irytuje, ale również (a może przede wszystkim) jest oznaką problemów ze zdrowiem. Chrapanie może świadczyć o bezdechu sennym. Lekarze dowiedli, że istnieje związek między bezdechem sennym a chorobami układu sercowo-naczyniowego. U cierpiących na bezdech może pojawiać się także wzrost ciśnienia tętniczego, a także zaburzenia hormonalne i metaboliczne. W trakcie snu dochodzi do zaburzenia oddychania, a mózg nie jest odpowiednio dotleniony. Powoduje to zmęczenie, rozdrażnienie, niewyspanie, a to prowadzi do krótszego życia.

6. Późna menopauza

Menopauza po 52. roku życia to zwiastun dłuższego życia. A wszystko dzięki estrogenom, które korzystnie wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych, chroniąc tym samym przed chorobami układu krwionośnego. Niestety plastry i tabletki nie są w stanie zastąpić naturalnie produkowanego estrogenu, mimo to zmniejszają dolegliwości związane z przekwitaniem.

[-------]

7. Błonnik w diecie każdego dnia

Spożywanie dużej ilości błonnika jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Błonnik pobudza pracę jelit, zapobiegają nowotworom okrężnicy i jelita grubego. Ma również dobroczynne działanie dla prezent senioranaszego układu pokarmowego, gdyż zabiera ze sobą cholesterol, substancje toksyczne, konserwanty, a także związki, które mogą przyczynić się do powstawania zmian chorobowych. Poza tym wypełnia żołądek, dzięki czemu ogranicza wchłanianie cukru, zwiększając wrażliwość na insulinę i zapobiegając nadwadze.

8. Optymiści żyją dłużej

W tym powiedzeniu jest sporo prawdy. Naukowcy podkreślają, że optymistyczne nastawienie przedłuża życie. Osoby takie nie narzekają na swój stan zdrowia i oceniają go jako dobry. Patrzenie w przyszłość motywuje do podejmowania wyzwań, które działają zbawienie na organizm.

9. Liczenie kalorii

Najlepszą receptą na długowieczność jest nie przekraczanie 2 tysięcy kcal w ciągu doby. Nie od dziś wiadomo, że objadanie się źle wpływa na nasz organizm, a zwłaszcza na kondycję serca. Dlatego też jedzenie z umiarem, nie przekraczanie dziennego zapotrzebowania na kalorie jest doskonałym sposobem na długowieczność. Osoby dożywające sędziwego wieku w większości nie jadali fast-foodów, słodyczy, białego pieczywa oraz nie pijali napojów gazowanych.

10. 40-minutowe bieganie

Ruch to zdrowie, a regularny jogging to recepta na długie życie. Osoby poświęcające dziennie 40 minut na bieganie mimo upływu czasu doskonale funkcjonują nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Bieganie pozwala uchronić przed chorobami serca, nowotworami czy chorobami neurologicznymi. Biegacze są również bardziej odporni na infekcje.

11. Witamina D na zdrowie

Niedobór witaminy D powoduje zwiększenie podatności na infekcje, grozi cukrzycą, chorobami serca, a także nowotworami czy chorobami psychicznymi.  Witamin D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, a także dostarczana jest wraz z pożywieniem.  Wraz z wiekiem zdolność syntezy witaminy D ulega obniżeniu. U starszych osób, u których doszło do złamania, zwłaszcza szyjki udowej, mogą pojawić się komplikacje, prowadzące nawet do śmieci. Dlatego też bardzo ważna jest kontrola poziomu witaminy D, który powinien wynosić 30 mg/ml krwi

12. Towarzystwo, towarzystwo, towarzystwo

Osoby, które nie zamykają się w czterech ścianach i lgną do ludzi cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby, które same się izolują. Pogodna i przyjacielska natura to źródło dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. U osób takich występuje niższy poziom stresu. Poza tym takie osoby są weselsze, bardziej kontaktowe i zainteresowane światem, który je otacza.

www.senior.fit.pl