Badanie wykonywane jest w celu wykrycia początków cukrzycy. To jedno z badań profilaktycznych. Badanie krwi określające poziom cukru w ustroju może pomóc wykryć zaburzenia pracy trzustki
fit.pl
2010-03-29 00:00
Udostępnij
Badanie poziomu cukru we krwi
Po co?
Badać się muszą przede wszystkim osoby po 45. roku życia, które: mają nadwagę lub są otyłe, mają podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów, cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca i naczyń krwionośnych. Regularnie powinni również badać się ci, u których w rodzinie występowały przypadki cukrzycy oraz kobiety, które urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg. Norma wynosi 4-6 mmol/l (72-108 mg%). Przekroczenie normy może rodzić podejrzenia o początki cukrzycy i byc objawem wielu innych chorób.

Jak często?

Badanie powinno się wykonywać profilaktycznie raz na trzy lata, Badanie krwi określające poziom cukru w ustroju może pomóc wykryć zaburzenia pracy trzustki. Badanie wykonywane jest bardzo często na zlecenie lekarza, który z objawów popdejrzewa u pacjenta cukrzycę. Badanie to powinno się wykonywać również w trakcie ciąży, a także chorzy na cukrzycę.

Na czym polega?
Badanie stężenia cukru we krwi na czczo - badanie wykonuje się co najmniej 6 godzin od spożycia ostatniego posiłku.

Badanie stężenia cukru podczas doustnego testu tolerancji glukozy - badanie wykonuje się na czczo, co najmniej 8 godzin od spożycia ostatniego posiłku oraz 2 godziny po obciążeniu glukozą.

Badanie to przebiega w następujących etapach:

- pobranie krwi i oznaczenie glukozy na czczo
- obciążenie glukozą - badany wypija 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody w ciągu 5 minut
- przez 2 godziny badany pozostaje w spoczynku w pozycji siedzącej
- po 2 godzinach ponowne pobranie krwi i oznaczenie glukozy po obciążeniu

Gdzie i za ile?
W każdym laboratorium analitycznym, zarówno prywatnym, jak i publicznym. Badanie jest wykonywane bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

www.fit.pl