USG Doppplerowskie to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach, wykorzystując zmiany długości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Analizując odbitą od nich falę ultradźwiękową można wykreślić kierunek i sposób przepływu krwi.
fit.pl
2010-04-01 00:00
Udostępnij
Badanie wydolności żylnej
bad usg duplex malePo co? W ultrasonografii dopplerowskiej można ustalić, czy widoczna struktura anatomiczna jest naczyniem krwionośnym, czy istnieje w niej ruch krwi i jaki ma charakter - korkowy, laminarny czy burzliwy, jaki jest kierunek przepływu krwi. Można też tą metodą ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
  • Zaburzenie krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych.
  • Objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.
  • Stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe.
  • Tętniaki aorty i naczyń brzusznych.
  • Ocena stanu krążenia narządów przeszczepionych.
  • Ocena serca - wskazania omówiono w echokardiodiografii.

Jak często? Badanie jest wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza.
Na czym polega? akładany jest chłodny żel na skóre (na badaną część ciała). Zel ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i przesuwanie głowicy ultrasonografu. Głowica jest przykładana i wodzona na powierzchni badanej części ciała. Obserwując obraz na ekranie monitora uzyskujemy efekt badania. Czynnikiem wyróżniającym badanie Dopplera od zwykłego badania USG jest towarzyszący mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia.
Gdzie? szpital, specjalistyczny gabinet lekarski