Planujesz wyjechać na wakacje? Nie wiesz jakie masz prawa podczas podróży, jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą? Gdzie udać się po pomoc w trakcie nieudanego wyjazdu, na te i inne pytania warto poznać odpowiedź jeszcze przed urlopem
fit.pl
2012-07-05 00:00
Udostępnij
Bezpieczne wakacje seniora
walizki seniorWymarzone wakacje mogą być realne także dla seniorów, którzy coraz chętniej wybierają się na urlopy. Zanim jednak podejmą decyzję o wyjeździe  powinni koniecznie zasięgnąć rady lekarzy, a przede wszytkim rozważnie przygotować siebie, swoich bliskich i mienie przed wyjazdem.

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań byś wyjechał w góry nad morze lub do europejskiego kurortu a prócz recept do wykupienia pozostają jeszcze formalności – to właśnie dobry moment, by uważniej przygotować się się do wyjazdu.

Sprawdź biuro podróży

 Nie wyjeżdżasz samodzielnie? Koniecznie sprawdź biuro podróży. Czytaj dokładnie oferty i zapytaj o opinię znajomych i rodzinę. Nie podejmuj pochopnie decyzji o wycieczce, zanim nie przeczytasz wszystkich dokumentów. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj – masz do tego prawo. To Twoje wakacje i Ty za nie płacisz!!

Postaw na bezpieczeństwo w trakcie urlopu

Jeśli wyjeżdżasz za granicę na własną rękę, sprawdź ofertę wszystkich ubezpieczycieli. Choć jesteś w dobrej formie nie warto oszczędzać na zdrowiu. Podczas urlopu zawsze może coś zaskoczyć lub coś się wydarzyć a dobre ubezpieczenie siebie i mienia to nie tylko spokój na wakacjach, ale także gwarancja pomocy np. pokrycia kosztów leczenia czy hospitalizacji w obcym kraju.

Chroń mienie przed kradzieżą

Zanim wyjedziesz na urlop pomyśl o zabezpieczaniu mienia i mieszkania przed kradzieżą. O wyjeździe poinformuj tylko najbliższą rodzinę i znajomych. Nie chwal się zagranicą wycieczką przed każdą sąsiadką, nie wszyscy wśród grona potencjalnych przyjaciół mogą być nimi naprawdę i życzyć Ci jak najlepiej, zwłaszcza, że złodziej może czyhać wszędzie.

Przed wyjazdem dobrze zabezpiecz wszelkie cenne przedmioty. Pieniądze, papiery wartościowe, lepiej zdeponuj na swoim koncie w banku. Rodzinne pamiątki i kosztowności zachowaj przed oczami wścibskich. Zanim przekażesz klucze sąsiadce, która będzie podlewała kwiaty i wychodziła z pupilem na spacer, zastanów się czy jest osobą godną zaufania.

Chroń dane osobowe

W trakcie wyjazdu i tuż przed podczas załatwiania formalności, udostępniaj swoje dane personalne z rozwagą i tylko w sytuacjach, gdzie jest to konieczne, nie pod każdym dokumentom musi być Twój podpis, adres numer telefonu. Czytaj dokładnie wiążące dokumenty i nie podawaj swoich danych przez telefon nawet jeśli jest do agent biura, z którym wyjeżdżasz. Jeśli musisz załatwić jakąś ważną sprawę, umów się na spotkanie.

W trakcie podróży:
  • Miej tylko niezbędne dokumenty i gotówkę przy sobie. Nie noś portfela w tylnych kieszonkach i otwartej torebce. Trzymaj portfel w zasięgu ręki.
  • Nie obnoś się z dużą ilością gotówki i biżuterii – zbyt dużo kosztownego złota, srebra i pieniędzy na widoku tylko przyciąga potencjalnych rabusiów.
  • Uważaj na kieszonkowców w pociągach i busach, którymi podróżujesz na urlop.
  • Nie zostawiaj cennych dokumentów, kart płatniczych i gotówki i szafkach hotelowych – znajdź miejsce niewidoczne dla oczu w Twoim pokoju lub przekaż je do hotelowego sejfu.
  • Nie zawiązuj przelotnych znajomości ze zbyt nachalnymi współtowarzyszami podróży lub nowo poznanymi znajomymi.
  • Nie trać z oczu kart kredytowych i płatniczych. Korzystając z bankomatów w kraju lub za granicą, uważaj na każdy szczegół, jeśli zauważysz coś niepokojącego w wyglądzie bankomatu, poszukaj innego.

Podczas pobytu za granicą upewnij się, kto jest Twoim opiekunem na miejscu - do kogo mółgbys sie  zgosić w razie kłoptów zdrowotnych lub niezadowolenia z warunków wycieczki, zapytaj także o adres ambasady Polskiej w danym kraju.

m.k

www.senior.fit.pl