Ćwiczenia oddechowe działają bowiem odstresowująco, powinny też pomóc w utrzymaniu sprawności układu oddechowego i krążenia.
Gimnastyka oddechowa spełnia rolę profilaktyczną, uczy prawidłowego oddychania i zwolnienia tempa oddechów przy jednoczesnym ich pogłębianiu. Prawidłowy wdech odbywa się przez nos, wydech jest spokojny, przez usta, równy wdechowi bądź dłuższy. Nie należy skracać wydechu. Prawidłowe oddychanie odbywa się z udziałem mięśni klatki piersiowej i przepony.
Lekarze zalecają jednak ostrożne stosowanie ćwiczeń oddechowych w przypadku wad serca, chorób zakaźnych i ostrych schorzeń płuc i narządów jamy brzusznej oraz w niektórych chorobach centralnego układu nerwowego i niewydolności kręgosłupa.
Zanim zaczniesz ćwiczyć zapewnij drożność przewodów nosowych i najlepiej świeże powietrze, a jeśli nie możesz wyjść na dwór przewietrz pomieszczenie. Ćwiczenia oddechowe możesz wykonywać w różnych pozycjach: w staniu, leżeniu na plecach i na boku, w siadzie, w klęku, a nawet w siadzie skrzyżnym. Zawsze jednak pozycja musi być wygodna, zapewniająca relaks i wyprost kręgosłupa.
Poniżej 10 ćwiczeń oddechowych, które można wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, aby wzmocnić układ oddechowy
1.Stojąc, kręgosłup wyprostowany, weź głęboki oddech, wstrzymaj go na kilka sekund, a następnie powoli wypuszczaj powietrze.
2.Weź głęboki oddech, zatrzymaj powietrze, weź następny oddech i zatrzymaj go i jeszcze jeden, zanim powoli wypuścisz powietrze.
3.Weź głęboki oddech, a następnie wypuszczaj powietrze jak najdłużej to jest możliwe.
4.Leżąc na plecach, ręce wzdłuż tułowia, wykonaj wdech z jednoczesnym przeniesieniem rąk za głowę, wydech z przeniesieniem rąk do poprzedniej pozycji.
5.Leżąc na plecach, ręce w bok, przenieś je do pionu z wydechem i powrotem do poprzedniej pozycji z wydechu.
6.Leżąc na boku z rękoma wyprostowanymi nad głową wykonaj wydech, przyjmując pozycję skuloną, wdech przy powrocie do poprzedniej pozycji.
7.W siadzie prostym, ręce wzdłuż tułowia, zrób wdech, przy skłonie w przód z dotknięciem głową i klatką piersiową prostych nóg wykonaj wydech.
8.Siedząc na krześle, ręce opuszczone. Wykonaj wdech – wydech z podciągnięciem kolana do klatki piersiowej, powrót do pozycji wyjściowej.
9.Stojąc w rozkroku wykonaj wdech z cofaniem łokci w tył, wydech z lekkim skłonem w przód, powrót do pozycji wyjściowej.
10.Stojąc nabierz tak dużo powietrza, jak tylko możesz w jak najkrótszym czasie, a następnie jak najszybciej je wypuść.