Ginekolodzy z całej Polski cyklicznie spotykają się w Warszawie, by omówić ważne kwestie dla zdrowia kobiety. Lekarze podkreślają, że choć darmowy program badań cytologicznych w wieku od 25-59 lat jest wciąż bezpłatny, tylko 25 proc. pań korzysta z tej możliwości.
Co zatem powstrzymuje kobiety? Strach przed rakiem jest głównym czynnikiem hamującym przed badaniami zarówno piersi, jak i wykonywaniem cytologii. Tymczasem właśnie to zaklęte koło można przerwać dzięki regularnym badaniom. Aż w 80 proc. przypadkach dzięki regularnym badaniom raz na trzy lata można uniknąć wielu chorób w tym raka szyjki macicy.
Lekarze promują program „badam się , więc mam pewność” chcą w ten sposób prorogować wśród Polek przekonanie, że to właśnie badaniea ratują, życie a nie odbierają spokój, ponadto kobieta u której wcześnie wykryto zagrożenie, dzięki szybkiej diagnozie ma szansę na wyleczenie.
Cytologia to nie tylko skuteczna broń przeciwko rakowi szyki macicy, ale także wiedza o swoim zdrowiu. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że wirus HPV czyli brodawczaka ludzkiego może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.
Choć u wielu kobiety ( w większości przypadków to nawet 90 proc.) zaraża się nim nawet kilka razy w ciągu swojego życia. u niektórych pań infekcja mija samoistnie, większość w wyniku rozległej infekcji może być narażona na wystąpienie raka szyjki macicy.
Co może pomóc? Badania oraz akcje profilaktyczne nie tylko w dużych, ale także małych miastach, gdzie kobiety nie zawsze mają dostęp do możliwości badań profilaktycznych lub ze względu na strach i niski poziom samowiedzy nie zgłaszają się do lekarza.
www.senior.fit.pl