Po co?
Służy do oceny szybkości opadania krwinek czerwonych w pewnym przedziale czasu ( najczęściej określa się w OB po godzinie). Wiele procesów chorobowych może doprowadzić do wzrostu szybkości i opadania krwinek czerwonych. Mogą to być: stany zapalne, stany niedokrwistości, nowotwory, choroby rozrostowe krwi, choroby z kręgu autoimmunologicznych, choroby tarczycy, niektóre leki. Do wzrostu OB dochodzi również w ciąży, w czasie połogu, w okresie miesiączki oraz u starszych ludzi.
Prawidłowo wskaźnik OB po godzinie wynosi:
* u kobiet do 12 mm
* u mężczyzn do 8 mm
Jak często?
Badanie OB najczęściej jest zalecane przy ogólnym badaniu krwi, głównie morfologii. Jeżeli jednak nie mamy skierowania od lekarza możemy wykonać takie badanie odpłatnie. Zaleca się przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badanie krwi.
Na czym polega?
Pacjent zgłasza się rano na czczo, po okresie nie przyjmowania pokarmów i płynów przez 12-15 godzin (można pić niewielkie ilości wody lub słabej nie osłodzonej herbaty, np. w celu przyjęcia leku doustnego; picie kawy jest niedozwolone). Pacjent powinien być wypoczęty. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj. W związku z wykonywaniem niektórych analiz krwi, może istnieć konieczność przestrzegania określonej diety przez kilka dni przed badaniem.
Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. W zależności od rodzaju wykonywanej analizy, bądź też możliwości pobrania krwi, do badania pobiera się krew żylną, włośniczkową lub tętniczą.
Gdzie i za ile?
Badanie OB można wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Zarówno w przychodni, jak i w laboratorium prywatnym. Badanie wykonujemy bezpłatnie podczas badań okresowych lub ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.
www.fit.pl