Samokontrola przedłuża życie cukrzyka!

Chorzy na cukrzycę, którzy samodzielnie i regularnie kontrolują poziom cukru we krwi, bardziej dbają o zdrowie, dietę a tym samym żyją dużej, jak podkreślają lekarze  
fit.pl
2010-10-26 00:00
Udostępnij
Samokontrola przedłuża życie cukrzyka!
glukometr1Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 2 mln osób. Jest to choroba, która nie tylko grozi powikłaniami np. problemami ze wzrokiem, z nadciśnieniem, choroba wieńcową, utratą wzroku, niewydolnością nerek a nawet zgonem!

Tymczasem regularne badania, wizyty u specjalistów i dobranie odpowiedniego leczenia a przede wszystkim przestrzeganie diety pomaga zachować lepsze, a przede wszystkim dłuższe życie!

Jak ważna jest samokontrola przekonują przede wszystkim specjaliści: diabetycy i dietetycy. W Warszawie zainaugurowano program edukacyjny: "Kompas Samokontroli w Cukrzycy", który jest skierowany do pacjentów z tym schorzeniem a także osób, będących w grupie ryzyka oraz lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek zajmujących się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę.

Głównym celem programu jest uświadomienie chorym co może wywoływać nieleczona cukrzyca, jak jej skutki są groźne dla zdrowia oraz jak ważna jest profilaktyka oraz zmiana stylu życia, by zmniejszyć ryzyko powikłań.

Program zwraca również uwagę na kilka aspektów ważnych dla cukrzyka by lepiej żyło się z chorobą:
  • regularnie kontroluj poziom cukru!
  • przestrzegaj zaleceń lekarskich!
  • Odżywiaj się świadomie!
  • żyj aktywnie!

W Polsce 90 proc. przypadków zachorowań obejmuje cukrzycę typu 2, która występuje głównie u osób w średnim wieku i podeszłym. Cukrzyca typu 2. związana jest głównie z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a utrzymujący się wysoki jej poziom może mieć szkodliwy wpływ na pracę poszczególnych organów, takich jak nerki, serce, czy wątroba. Ten typ cukrzycy jest także związany z niezdrowym trybem życia i otyłością.

Cukrzyca zaś typu pierwszego dotyczy głównie dzieci oraz młodzieży. Jej przyczyną jest zniszczenie przez układ odporności komórek trzustki produkujących insulinę.

www.fit.pl