Wrocław to jedno z miast, w których seniorzy mogą czuć się naprawdę dobrze. Wrocławska Rada ds. Seniorów, Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz coraz liczniejsze Kluby Seniora to tylko niektóre inicjatywy służące aktywizacji tej grupy społecznej. Co oferują? Sprawdźcie sami
fit.pl
2011-10-26 00:00
Udostępnij
Seniorzy rządzą Wrocławiem
Zakończenie kariery i pracy zawodowej to zupełnie nowy etap życia. Czasem trudno zaakceptować te zmiany i znaleźć sobie nowe, równie ciekawe i emocjonujące zajęcia. Ponad 70 proc. osób po przejściu na emeryturę nie podejmuje żadnej pracy ani nawet dodatkowych zajęć, przez co w miejscu dotychczasowego zaangażowania w zawodowe obowiązki pojawia się pustka. Podobnie jest z uczestniczeniem w życiu społecznym, które jest niezmiernie ważne. Podpowiadamy seniorom z Wrocławia, jakie formy aktywności są obecne w ich mieście.

Seniorzy rządzą miastem

Ludzie starsi to liczna grupa społeczna, która ma określone potrzeby i interesy. Dlatego miasta pokazują, że cenią sobie ich obecność i działają w taki sposób, by ułatwiać im życie. W tym właśnie celu w grudniu 2009 roku powstała Wrocławska Rada ds. Seniorów. Jej członkami są osoby, które szczególnie aktywie angażują się w działania na rzecz ludzi starszych oraz reprezentują najważniejsze instytucje powołane do ich wspierania.

Miasta starają się także zwracać uwagę na sytuację emerytów w inny sposób. W związku z tym, iż 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Wrocław, ale też i kilka innych miejscowości w Polsce, organizuje w tym miesiącu Dni Seniorów. W ramach tego wydarzenia osoby w dojrzałym wieku mieszkające na Dolnym Śląski mogą uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich wydarzeniach kulturalnych – koncertach, pokazach filmowych, wystawach. Specjalnie dla nich odbywają się także warsztaty, targi i pikniki. W tym roku na przykład w Muzeum Narodowym można posłuchać wykładów „Rekreacja w XIX-wiecznym Wrocławiu” czy „Rozrywki w czasach pradziadków”. Seniorzy mogą też uczestniczyć między innymi w przeglądzie chórów, koncertach fortepianowych, spływie kajakiem po Odrze czy warsztatach tworzenia papierowych kompozycji.

Studiować każdy może

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Może więc warto właśnie na emeryturze rozpocząć studia? Do seniorów adresowane są zajęcia przygotowywane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. W samym Wrocławiu działa ich kilka. Dzięki nim seniorzy mogą poszerzać horyzonty, dokształcać się i wymieniać poglądy. Seniorskie uczelnie w programie mają bogatą tematykę – oferują nie tylko kursy językowe i komputerowe, ale też wykłady z historii sztuki czy warsztaty artystyczne, fotograficzne i muzyczne. Pod skrzydłami UTW można też uczestniczyć w zajęciach sportowych i rehabilitacyjnych, a także wyjściach do muzeów, teatrów i na koncerty. Niektóre z zajęć są odpłatne, inne ogólnodostępne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim w tym semestrze oferuje zajęcia dotyczące na przykład historii, literatury czy architektury. Uczelnia prowadzi także zajęcia związane z prawem konsumentów, zdrowiem, a nawet nordic walkingiem. Na wykładach na UTW przy wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym można też poznać podstawy wiedzy o marketingu, sztuce czy kosmologii. We Wrocławiu działają jeszcze między innymi Dolnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Akademia Sztuki Trzeciego Wieku, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Papieskim Wydziale Teologicznym, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy AWF oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku „EDUKACJA”. Jak przyznają przedstawiciele tych szkół, chętnych na zajęcia nie brakuje.

Emeryci, łączcie się

Dla każdego człowieka ważna są kontakty z innymi ludźmi. Zawieranie i utrzymywanie znajomości jest dużo łatwiejsze, gdy jesteśmy aktywni zawodowo. Po przejściu na emeryturę wiele osób traci więzi ze znajomymi. Przekroczenie wieku emerytalnego nie musi jednak oznaczać końca aktywności towarzyskiej i początku nudy w domu. Udowadniają to seniorzy, którzy angażują się w działalność różnych organizacji zrzeszających osoby w wieku 60 plus. Jedną z nich jest funkcjonujący od 20 października wrocławski Klub Seniora DOM, działający pod skrzydłami Funduszu Hipotecznego DOM.

W ramach spotkań Klubu organizowane są spotkania z lekarzami, bezpłatne badania krwi, słuchu, czy indywidualne konsultacje ze specjalistami. Pomysłów na atrakcyjne wydarzenia seniorom nie brakuje. Dzięki temu, że często zgłaszają oni swoje pomysły, odbywają się też wykłady i warsztaty na przykład na temat podróżowania po sześćdziesiątce, właściwego odżywiania czy świata ziół. Seniorzy często uczestniczą też we wspólnych wyjazdach za miasto, spacerach, wycieczkach i spotkaniach ze sztuką i kulturą. – Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi starszych i udowadniać, że życie na emeryturze może być ciekawe i pełne radości. Udowadniamy, że świat nie kręci się tylko wokół osób młodych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Ciekawe formy spędzania czasu i nowe znajomości to nie jedyne korzyści z członkostwa. Wszyscy uczestnicy Klubu otrzymują Kartę Klubu Seniora DOM, która upoważnia do szeregu zniżek i rabatów w firmach, które są partnerami Funduszu Hipotecznego DOM.

Przejście na emeryturę to duża zmiana, zarówno pod względem finansowym, jak i psychologicznym. Na emeryturze zazwyczaj rezygnuje się z części dotychczasowych aktywności. Ważne, by w ich miejsce znaleźć sobie nowe zajęcia, które wypełnią wolny czas.

www.senior.fit.pl