Każda godzina spędzona przed telewizorem skraca nam życie przeciętnie o 22 minuty – wynika z badań opublikowanych przez British Journal of Sports Medicine. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to przyczyny wielu problemów zdrowotnych. Receptą na tego rodzaju dolegliwości może być aktywność fizyczna
2017-09-20 00:00
Udostępnij
Sport łączy pokolenia

Obecne tempo życia sprawia, że coraz częściej zmagamy się ze stresem,  a dodatkowo większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To ma swoje konsekwencje. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bierny styl życia znajduje się już na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, których można uniknąć.

Skutków braku aktywności w życiu każdego człowieka jest bardzo dużo. Otyłość, problemy z zasypianiem, zmiany zwyrodnieniowe i bóle mięśni to tylko część z  długiej listy dolegliwości. Instytut Matki i Dziecka podaje, że już 90 proc. polskich dzieci ma wady postawy. Lordoza czy skolioza to prawdziwa epidemia wśród młodych. Seniorzy natomiast coraz częściej zgłaszają się do lekarzy z bólami kręgosłupa czy stawów. Wielu tych problemów można by uniknąć, poświęcając trochę czasu na aktywność fizyczną.

– Uprawianie aktywności fizycznej przynajmniej dwa razy w tygodniu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Niestety, w  dobie nowoczesnych technologii wolimy wieczór spędzić przed komputerem czy telewizorem, zamiast wybrać się na basen lub siłownię – mówi Mirosława Krzyścin, kierownik Zespołu Komunikacji Marketingowej Santander Consumer Banku, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Ćwiczenia to nie tylko sposób na cieszenie się zdrowiem przez długie lata, ale również częstsze spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi – dodaje.

Ćwiczyć każdy może

Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno. Mogą ją uprawiać osoby w każdym wieku. Dodatkowo, ćwiczenia ruchowe możemy wykonywać z naszymi bliskimi. To idealny sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Należy tylko wybrać odpowiednią dla nas i naszych bliskich dyscyplinę.  A jakie aktywności zdaniem Polaków najlepiej nadają się do uprawiania ich wspólnie z rodziną? Jak wynika z  badań przeprowadzonych przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku, są to gry zespołowe (siatkówka, koszykówka). Wskazało na nie ponad 25 proc. respondentów. Z kolei niewiele mniej, bo blisko 22 proc., twierdzi, że są to spacery. Natomiast przeszło co dziesiąty wskazuje na wędrówki oraz trekking, a 8 proc. stawia na nordic walking.

– Badanie pokazuje, że myśląc o ćwiczeniach z bliskimi, preferujemy aktywności bezpieczne i ogólnodostępne, a także takie, które umożliwią nam rozmowę i  integrację. Dlatego tak wielu respondentów wskazało na spacery. Aby urozmaicić sobie przechadzki, warto zainwestować w kijki do nordic walking. Chód z nimi jest nawet o 40 proc. efektywny niż bez ich użycia. A to nie jedyne zalety. Maszerowanie z kijkami pomaga odciążyć stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie oraz ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera.

Nordyckie spacery

Ponad 3 mln Polaków pokochało maszerowanie z kijkami, nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na organizm, ale także możliwość spędzenia aktywnie czasu wraz z rodziną czy przyjaciółmi. – Mocną stroną nordic walking jest właśnie możliwość spotkania z innymi osobami. Rozmowy czy zwiedzanie to wspaniała okazja do integracji. Warto zatem chwycić kijki w dłoń i razem z bliskim wybrać się na wędrówkę – zachęca Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Podstawowym wyposażeniem potrzebnym do uprawiania nordic walking są kijki oraz wygodne buty. Nauka techniki chodzenia jest dość prosta. Jednak zawsze warto skonsultować się z trenerem, który pokaże nam jak prawidłowo maszerować oraz dopasuje sprzęt do naszych potrzeb.

– Maszerowanie z kijkami to jedna z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych – mogą ją uprawiać wszyscy bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Potwierdzają to uczestnicy treningów w ramach Akademii Zdrowia Santandera, w  których brały udział zarówno dzieci, jaki i seniorzy. Możemy zatem powiedzieć, że sport to nie tylko recepta na cieszenie się dobrym zdrowiem, ale również sposób na integrację międzypokoleniową – mówi Robert Brzeziński, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Nordic walking możemy uprawiać o każdej porze roku i w dowolnym miejscu. Spacery nordyckie mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Trening pomaga obniżyć poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, dlatego warto podczas przechadzki zabrać ze sobą kije do nordic walking.