Przyczyny
Ginekomastią określa się nadmierny rozrost tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej, powodujący powiększenie sutków u mężczyzn. Szacuje się, że nawet 70% chłopców w okresie dojrzewania boryka się z tym problemem, a jest on powodowany przez naturalne zmiany w gospodarce hormonalnej. Mężczyźni w średnim wieku i starsi, mogą cierpieć na ginekomastię z kilku przyczyn. Najczęstsza z nich to otyłość, powodująca odkładanie się tkanki tłuszczowej w obszarze piersi i prowadząca do ich powiększenia. Innym podłożem schorzenia może być gospodarka hormonalna, która ulega deregulacji w procesie starzenia, a także przyjmowanie niektórych leków, w tym szczególnie nasercowych, obniżających ciśnienie, jak również środków wspomagających pracę wątroby i nerek.
Ziołowe produkty na bazie olejku z drzewa herbacianego lub lawendowego, również są w stanie zwiększyć rozmiar piersi, ponieważ zawierają naturalny estrogen, mogący zakłócić prawidłową pracę hormonów w męskim organizmie.
Zdarza się też, że ginekomastia jest wywoływana innymi schorzeniami, np. tarczycy, chorobami nerek lub guzem na jednym z gruczołów odpowiedzialnych za prawidłową produkcję hormonów.
„Przyczyny ginekomastii dobrze jest skonsultować ze specjalistą, który przeprowadzi nie tylko szczegółowy wywiad i badanie palpacyjne, ale także USG i zleci oznaczenia poziomu hormonów. To pozwoli na pełną diagnostykę i podjęcie odpowiedniego leczenia” – mówi dr Marek Batijewski z CentrumLiposukcji.pl
Ginekomastia a psychika
Szczególnie uciążliwe przy ginekomastii są jej aspekty wizualne, a co za tym idzie – u mężczyzny dotkniętego schorzeniem spada komfort psychiczny. Powiększone piersi widać pod ubraniem, nawet luźnym, a miesiące wiosenne i letnie stają się prawdziwą udręką, ponieważ odzież przestaje stanowić barierę ochronną przed ukradkowymi spojrzeniami innych ludzi. Ginekomastia często prowadzi do obniżenia nastroju, apatii, wycofania z codziennych aktywności i życia towarzyskiego, a także do stanów depresyjnych. Warto więc podjąć leczenie odpowiednio wcześnie, by uniknąć dodatkowych powikłań w postaci problemów natury psychicznej.
Leczenie
Piersi nastolatków z reguły same wracają do swojego właściwego kształtu po zakończeniu procesu dojrzewania, co następuje w przeciągu ok. 2 lat. Ale nie trzeba czekać na efekty unormowania się gospodarki hormonalnej. Dobrze jest już na tym etapie skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, w jaki sposób można zahamować lub cofnąć powiększanie się gruczołów. „Do naszej kliniki bardzo często zgłaszają się młodzi pacjenci, którym zależy na szybkim i skutecznym usunięciu ginekomastii. Pomagamy w terapii, dzięki czemu nie muszą czekać do zakończenia procesu dojrzewania” – wyjaśnia dr Marek Batijewski.
Jeśli przyczyną ginekomastii jest problem zdrowotny, dobrze jest go poprawnie zdiagnozować i wyeliminować. Przy powiększaniu piersi spowodowanym zażywaniem niektórych leków, niezbędna będzie ich zmiana na inne, ale tylko po konsultacji z lekarzem.
Innym sposobem na pozbycie się ginekomastii są zabiegi chirurgiczne. Należy jednak pamiętać, by poddawać się im w klinikach wyspecjalizowanych w danym rodzaju zabiegów, jak np. Centrum Liposukcji, gdzie przeprowadzono do tej pory kilkaset zabiegów usunięcia ginekomastii. To gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale i pożądane efekty terapii.
„Po wykluczeniu przyczyn: hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, należy wykonać diagnostykę USG, celem określenia typu tkanki w okolicy zabrodawkowej. Jeśli mamy do czynienia tkanką tłuszczową, lub tłuszczową i w niewielkim stopniu włóknistą, wykonuje się liposukcję tej okolicy. Polecam Vaser-Lipo, ze względu na wysoką skuteczność. Zabieg trwa ok. 40 minut i pozostają po nim trzy 4-milmetrowe blizny” – tłumaczy dr Marek Batijewski z Centrum Liposukcji.
Jeśli podczas badania stwierdza się obecność gruczołu, wówczas zabieg usunięcia ginekomastii polega na wykonaniu maksymalnie 2-centymetrowego, łukowatego nacięcia na granicy otoczki sutkowej i usunięciu gruczołu. Po zabiegu pozostaje niewielka, praktycznie niewidoczna blizna, a wyeliminowane z organizmu fragmenty tkanek poddaje się badaniu histopatologicznemu. Jeżeli natomiast badanie wskazuje na mieszaną ginekomastię, a więc występowanie tkanki tłuszczowej i gruczołu, można połączyć wyżej wymienione metody leczenia, co prowadzi do uzyskania optymalnych rezultatów.
Podsumowanie
Chociaż ginekomastia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mężczyzny, jest niewątpliwie tym rodzajem schorzenia, które powoduje znaczny dyskomfort nie tylko wizualny, ale i psychiczny. Podjęcie właściwego leczenia jest jednak w stanie uwolnić chorego od problemu w szybki i bezpieczny sposób, a także uchronić go przed jego niepożądanymi, psychicznymi następstwami, umożliwiając powrót do pełnej aktywności w życiu społecznym.
Ginekomastia – problem ciała i ducha
Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania oraz u dorosłych mężczyzn z nadwagą, powodując znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, w tym obniżając nastrój i prowadząc często do zaniechania codziennej aktywności. Ginekomastia – jak pozbyć się problemu?