Nadpotliwość dłoni - jak wpływa na nasze życie codzienne i jak można ją leczyć

Nadpotliwość dłoni to wstydliwa dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby osób. Niektórzy doświadczają nadpotliwości okazyjnie, inni – borykają się z tym problemem stale. I jedni, i drudzy poszukują skutecznej metody walki z tą krępującą przypadłością. Czy istnieje sposób na definitywne pozbycie się nadpotliwości dłoni? O tym porozmawiamy z lekarzem dermatologiem ekspertem medycyny estetycznej w klinice medycyny estetycznej i laseroterapii Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską
2019-03-11 00:00
Udostępnij
Nadpotliwość dłoni - jak wpływa na nasze życie codzienne i jak można ją leczyć

- Nadpotliwość dłoni to częsta przypadłość. Jak rozpoznać, czy to tylko przejściowy efekt stresu i nerwów, czy może realny problem wymagający interwencji specjalisty?

 

Nadpotliwość może pojawić się już u dzieci, dotyka także dorosłych. Jeśli dolegliwość ta towarzyszy nam od zawsze i nie występują inne niepokojące objawy – wówczas nadpotliwość ma charakter pierwotny. Czyli mówiąc prościej – taka nasza uroda. Zdarza się jednak, że nadpotliwość stanowi jeden z objawów zaburzeń zdrowotnych. Jakie choroby mogą powodować nadpotliwość dłoni? Przyczyny zdrowotne to m. in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niektóre schorzenia neurologiczne czy menopauza. U podłoża nadmiernej potliwości dłoni leży nasilona aktywność autonomicznego układu nerwowego, regulującego pracę gruczołów potowych. Dla nas – specjalistów, nadpotliwość to produkowanie potu w ilości większej, niż jest to niezbędne dla zachowania stałej temperatury ciała. Zazwyczaj oznacza to produkcję potu w dole pachowym przekraczająca 50 miligramów na minutę. Pacjenci definiują natomiast nadpotliwość jako stan, w którym nasilone wydzielanie potu utrudnia zachowanie higieny osobistej oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie.

 

- Nadmierna potliwość ciała może dotyczyć tylko określonych lokalizacji, czy może powierzchni całego ciała?

 

Na całym ciele posiadamy nawet 4 miliony gruczołów potowych, które zlokalizowane są na całej powierzchni skóry. Ich największą kumulację stwierdza się natomiast w dołach pachowych, w okolicy dłoni i stóp oraz czoła. I w tych miejscach nadpotliwość może być szczególnie odczuwalna. A najbardziej kłopotliwa jest nadpotliwość dłoni, gdyż może utrudniać ona codzienne kontakty z innymi ludźmi.

 

- Wiemy, jak ograniczyć pocenie się w okolicy dołów pachowych – stosujemy antyperspirant. A gdy dokucza nam pocenie dłoni? Jak zapobiec tej uporczywej dolegliwości?

 

Dużą popularnością cieszą się domowe metody walki z nadpotliwością. Mowa głównie o stosowaniu antyperspirantów, czyli sztyftów, dezodorantów czy żelu do mycia rąk zawierającego sole srebra i glinu. Prowadzą one do przejściowego zatykania ujścia gruczołów potowych i hamują chwilowo pocenie. Nie u każdego takie działanie okazuje się jednak wystarczające. Podobnie jest ze stosowaniem doustnych preparatów ograniczających pocenie. Ograniczeniem takich rozwiązań jest ich niewystarczająca skuteczność, a także konieczność ich codziennego stosowania. Znacznie skuteczniejsze okazują się zabiegi na nadpotliwość https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-nadpotliwosci/ – zwłaszcza toksyna botulinowa.

 

- Czyli kwestią oczywistą jest, że jeśli dotyczy nas nadpotliwość dłoni, zabieg to najlepsze rozwiązanie. Czy botoks umożliwia pozbycie się nadpotliwości raz na zawsze?

 

Nie znamy metody definitywnego wyeliminowania problemu nadmiernej potliwości, możemy jednak ograniczyć czasowo nadpotliwość. Już jednorazowe wykonanie zabiegu ostrzykiwania dłoni botoksem umożliwia rozwiązanie problemu potliwości na okres wielu miesięcy. Najczęściej efekty utrzymują się przez 6 – 12 miesięcy. Mniej skuteczny jest zabieg jonoforezy, czyli poddania dłoni działaniu prądu o małej mocy. Dochodzi wówczas do czasowego zablokowania nerwów regulujących aktywność gruczołów potowych. Tu jednak konieczne jest wykonanie co najmniej kilkunastu zabiegów, z których każdy trwa kilkanaście minut.

neonia

 

- Zatrzymajmy się zatem na moment przy zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Czy botox stosowany na dłonie jest bezpieczny? I jak to właściwie działa?

 

Użycie toksyny botulinowej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/ w leczeniu nadpotliwości dłoni lub pach polega na stłumieniu połączeń nerwowo – mięśniowych i syntezy acetylocholiny. Blokuje to reaktywność gruczołów potowych oraz wydzielanie potu. Zablokowane są jedynie nerwy odpowiedzialne za stymulowanie pocenia się, zatem zabieg nie generuje osłabienia siły mięśniowej w rękach i nie zaburza sprawności dłoni. Jedyny dyskomfort podczas zabiegu dotyczy niewielkiej bolesności towarzyszącej nakłuciom, jednak może być on zniwelowany przy pomocy kremu znieczulającego. A po zabiegu na dłoniach mogą być widoczne niewielkie siniaczki i strupki, które ustępują samoistnie. Leczenie nadpotliwości botoksem to zatem zabieg bezpieczny, nie wymagający specjalnego przygotowania oraz postępowania pozabiegowego.

 

- A przeciwwskazania? Czy botoks to zabieg dla każdego?

 

Tak jak w przypadku każdej procedury medycyny estetycznej, także w przypadku stosowania botoksu na dłonie czy pachy istnieje kilka ograniczeń. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i laktacja, infekcje skóry, stany zapalne czy zmiany nowotworowe skóry dłoni, łuszczyca czy zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Klinika medycyny estetycznej Neonia