Sposoby pielęgnacji skóry trzeba dostosować nie tylko do naszego wieku, a także do zmian pór roku. Jeśli nie robisz porządnego remanentu w kosmetyczce po lecie czy zimie, musisz to zmienić. Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Oczywiste jest, że zimą będziemy używać innych kosmetyków, niż wiosną, jesienią czy latem. Z każdą porą roku, skóra potrzebuje trochę innej opieki.
Czynniki atmosferyczne, takie jak mroźne powietrze, porywisty wiatr, śnieg i niskie temperatury są wyjątkowo niekorzystne dla naszej skóry. Skóra rąk i twarzy jest najbardziej narażonym na jesienne i zimowe podrażnienia, takie jak odmrożenia, które powodują wysuszenie skóry. Spadek temperatury powoduje zmniejszenie ilości produkowanego łoju, a zimny wiatr sprawia, że jest ona słabiej ukrwiona, co negatywnie wpływa na jej metabolizm. Efektem tego jest odwodnienie skóry, przejawiające się zwiększeniem jej wrażliwości, a czasem nawet wiotczeniem.
Na szczęście, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można temu zaradzić. Nie tylko na dworze czyhają na nas niebezpieczeństwa, na formę skóry ma także wpływ gorące powietrze w pomieszczeniach, które jest przesuszone i sprzyja podrażnieniom. W jaki sposób temu zaradzić? Podpowiadamy kilka wskazówek.
- Unikać mydła i kosmetyków zawierających alkohol, które powodują zmniejszenie produkcji łoju.
- Zabezpieczać skórę kremami zawierającymi czynniki nawilżające lub kompleksy lipidowe (np. oleje jojoby) oraz wzbogacone o wysoki faktor UV.
- Stosować preparaty natłuszczające i nawilżające na miejsca, w których produkcja łoju jest zmniejszona, np. na łokcie, dłonie oraz kolana.
- Stosować pomadki ochronne z witaminami A i E oraz filtrami UVA i UVB.
- Pielęgnować skórę "od wewnątrz" poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w owoce, warzywa oraz produkty z mąki z pełnego przemiału.
Zadbaj też o:
Ręce – najlepszą ochroną będą ciepłe rękawiczki, nie zapomnij o nich, wychodząc z domu. Pamiętaj, by smarować dłonie jak najczęściej kremem ochronnym. Na noc możesz wklepać większą niż zazwyczaj porcję kremu nawilżającego lub olejek glicerynowy i założyć bawełniane rękawiczki – ciepło zintensyfikuje zabieg nawilżający. Rano będą gładkie i odżywienie
Usta – wargom najbardziej doskwiera mróz i wiatr, skóra na nich nie ma gruczołów łojowych, dlatego tak ważne jest tłusta pomadka ochronna, która zapobiegnie „posiekaniu” lub odmrożeniu ust.
Stopy – gdy przemokną ci buty, a nogi będziesz mieć lodowate, musisz rozgrzać je w ciepłej kąpieli. Pamiętaj, żeby stopy moczyć stopniowo, najpierw w letniej a potem w coraz cieplejszej wodzie. Włożenie stóp od razu do miski z gorącą wodą może wywołać szok i spowodować pęknięcie naczynek. Dodatkowo, aby rozgrzać stopy wykonaj delikatny masaż stóp z dodatkiem olejków zapachowych np. lawendowy.
Zimą powinniśmy zafundować skórze przede wszystkim intensywne zabiegi nawilżające i ożywcze. Jeśli zadbasz o nią starannie jesienią i zimą, przygotujesz ją lepiej na spotkanie z wiosną i latem.