Wierny przyjaciel, paznokieć
Są z nami od początku narodzin, każde dziecko obdarzone jest paznokciami, gdy tylko przychodzi na świat, nic dziwnego, delikatna skóra palców potrzebuje solidnej ochrony, a paznokcie u rąk nóg właśnie taką nam zapewniają.
Paznokieć, jako twarda, rogowa blaszka, zrośnięta z tkanką okołopaznokciową, chroni skórę palców i opuszków przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także ułatwia funkcjonowanie podczas wykonywania poszczególnych czynności: jak chwytanie, przenoszenie, a także pomóc we wrażliwości dotykowej na różne przedmioty.
Paznokieć to nie tylko ochrona, ale także estetyczne zakończenie opuszka palca, które wytwarzane jest aktywnie przez tzw. macierz paznokcia, znajdująca się tuż przy początku górnej części. Paznokcie rosną w sposób ciągły i jednolity, a ich barwę określa się jako przezroczystą z delikatnym zabarwieniem białym w górnej części.
Jeśli występują chorobowe zmiany, wtedy paznokieć staje się żółtawy, pofalowany, a także niejednolity na końcach.
Paznokcie u rąk rosną szybciej, u nóg wolniej, to jednak nie ma znaczenia, jeśli chodzi o chorobę zwaną wrastającymi paznokciami. Jak ona powstaje?
Przykry problem stóp
Wrastanie paznokci, dotyczy najczęściej największego palcach u nóg, bywa jednak, że przy nieodpowiednim wzroście mniejszych, wrastanie dotyczy także kilku 3, 4 a nawet pięciu u każdej stopy.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, a także pielęgnacja płytek paznokcia stóp (między innymi przez brak piłowania i odpowiedniego obcinania).
Na występowanie choroby mają wpływ także przebyte urazy, obtarcia, stłuczenia i złamania paznokcia, który często uszkadza delikatny opuszek, powodując ranę a w konsekwencji, gdy rana nie jest dobrze oczyszczona, także stan zapalny i ropienie. Paznokieć rośnie wtedy nieodpowiednio, wrastając pod skórę opuszka powoduje ból, a także kolejny stan zapalny.
Wrastanie paznokcie i jego nieodpowiedni wzrost spowodowany jest także przez zbyt krótkie obcinanie paznokci. Zbyt głębokie wycięcie bocznych krawędzi otaczających miękkie, boczne opuszki powoduje odczyn zapalny oraz zagięcie płytki podczas chodzenia w ciasnym lub zbyt przylegającym do stopy obuwiem.
W wyniku zagięcia płytki paznokcia ku dołowi i urazu bocznej skóry opuszka, następuje obrzęk, wniknięcie bakterii w miejsce naruszone, krwawienie i ból także podczas chodzenia nawet bez obuwia.
Miejscowe, doraźnie sposoby odkażenia i oczyszczenia, a także farmakologiczne sposoby pozbycia się stanu zapalnego nie dają 100 proc. pewności pozbycia się problemu w ogóle.
Być może za jakiś czas uda się przywrócić miejsce po paznokciu i skórę do zdrowej kondycji jednak mimo to bardzo prawdopodobne, że po raz kolejny będzie dochodzić do zmian zapalnych ze względu na przyzwyczajenie paznokcia do zagniecenia oraz brak dostatecznej higieny stóp.
Jak radzić sobie z wrastającymi paznokciami?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia pielęgnacja: przycinanie zakończeń paznokcia a zwłaszcza jego bocznych części “na okrągło” oraz
- częsta higiena stóp (prysznic i dokładnie osuszanie;
- zmiana obuwia na te z szerszymi noskami;
- noszenie bawełnianych skarpetki;
- nie przegrzewanie stóp;
- noszenie specjalnej klamry zabezpieczającej paznokieć, którą zaleca lekarz
W sytuacji, gdy problem zaostrzy się i pojawiają się zmiany ropne, doraźnie warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z roztworem z sody oczyszczonej lub z szarym mydłem.
Gdy mimo wielu zabiegów nadal dochodzi do zmian w obrębie opuszka paznokcia, konieczna może być interwencja chirurga, który zapewne dokona usunięcia płytki paznokcia lub jego części. Nowa płytka może odrosnąć już po miesiącu, ale wtedy należy również profilaktycznie przestrzegać higieny i zaleceń lekarza, by problem nie powrócił.
www.uroda.fit.pl