Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy chodzić w ciepłych butach. Po całym dniu, mimo noszenia skórzanych kozaków czy wygodnych botków z wkładką przeciwpotową, nogi są zmęczone, a stopy bolą i brzydko pachną. Jak im pomóc przetrwać ten trudny czas?
fit.pl
2011-12-07 00:00
Udostępnij
SPA dla stóp
stopy-tekstZwykle zakładamy je rano, przed wyjściem z domu, a po przyjściu do ciepłego pomieszczenia nie zmieniamy na lżejsze obuwie. Potrafimy przesiedzieć w nich kilka lub nawet kilkanaście godzin w pracy. Jaki ma to wpływ na stan naszych nóg i stóp?

Wpływ długiego przebywania w tym samym, zakrytym obuwiu jest podobny do efektów noszenia obcisłej odzieży - utrudniony jest przepływ krwi, zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób zawodowych związanych z zaburzeniami funkcji narządów ruchu, żylaków, nie wspominając już o zwykłym zmęczeniu nóg. Wymienione czynniki mają wpływ nie tylko na kwestie estetyczne (opuchnięte nogi, żylaki, zmiana sposobu chodzenia spowodowana zmęczeniem kończyn), ale - co ważniejsze - zdrowotne (ryzyko wystąpienia problemów z żyłami i krążeniem krwi oraz poważniejszych powikłań).

Dla dobra nóg powinnyśmy maksymalnie możliwie unikać wielogodzinnego przebywania w ciepłych zimowych butach i właściwie pielęgnować stopy.

Odświeżająca kąpiel

Zanurz stopy na 10 min. w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli kuchennej i kilkoma (8-10) kroplami olejku eterycznego (np. lawendowy, miętowy, rozmarynowy i pozyskiwany z drzewa herbacianego). Sól zmiękcza skórę na stopach i złagodzi zmęczenie, a olejki działają antybakteryjnie i odświeżająco.

Peeling

W okresie zimowym skóra stóp ma większą tendencję nadmiernego rogowacenia i narastania zgrubień. Dlatego też koniecznym zabiegiem jest ścieranie martwej warstwy naskórka za pomocą peelingu, pumeksu lub tarki. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko nieestetyczny wygląd stóp, ale też bolesne pękanie skóry.

Krem

Codziennie po kąpieli należy wmasowywać w stopy krem nawilżająco-regenerujący. Tego rodzaju preparaty mają za zadanie zmiękczyć naskórek oraz zabezpieczyć przed suchością i pękaniem.

Kąpiel rozgrzewająca

Kiedy zdarzy się, że przemarzną nam wcześniej przemoczone stopy trzeba po powrocie do domu jak najszybciej zafundować im kąpiel zaczynając od chłodnej wody i stopniowo zwiększając temperaturę. Jest to zabieg, który pomoże przywrócić prawidłowe krążenie. Po kąpieli stopy należy nasmarować kremem i założyć bawełniane skarpetki.

Samodzielny masaż stóp

Zaczynamy od delikatnego głaskania stopy całą powierzchnią dłoni, zarówno strony podeszwowej jak i grzbietowej, pamiętając o zachowaniu kierunku od palców w górę. Następnie stopniowo zwiększamy intensywność dotyku. Warto poświęcić chwilę na okrężny masaż każdego palca stopy. Można też delikatnie je szczypać i naciągać. Następnie ujmujemy stopę obiema dłońmi i rozpoczynamy okrężne, dość intensywne ruchy kciukami, posuwając się od palców stopy w górę. Ucisk powinien być dość mocny, ale nie sprawiający bólu. Na koniec chwytamy stopę obiema dłońmi między kciuk i palec wskazujący i wykonujemy posuwiste ruchy od palców w kierunku serca.

www.uroda.fit.pl