Prysznic chyba zawsze będzie się nam kojarzył ze słynnymi scenami z filmu wielkiego Alfreda Hitchcock'a. Zawsze też znajdzie się ktoś, kto będzie udawadniał lepszy wpływ na psychikę i ciało pachnącej kąpieli. Jednak faktem jest, że prysznic w zależności od temperatury może nas usypiać, odprężać i pobudzać. Może też ujędrnić i wygładzić naszą skórę.
Prysznic zimny
Regularne stosowanie tego rodzaju prysznica zapobiega infekcjom, a zimna woda działa ściągająco. Wystarczy przebywać w strumieniu zimnej wody około 2-3 minut. Ma on działanie stymulujące i rozgrzewające, zwłaszcza, kiedy po jego aplikacji szybko wytrzemy się do sucha.
Prysznic gorący
Prysznic w wysokiej temperaturze idealnie odpręża, ale też osłabia. Bardzo skutecznie oczyszcza skórę, zwłaszcza, gdy masujemy ciało rękawicą od masażu. Dla poprawienia krążenia zaraz po jego zastosowaniu można zaaplikować zimny okład. Nie powinny go stosować osoby z nadciśnieniem tętniczym. Gorący tusz nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.
Prysznic neutralny
Ma działanie uspokajające, woda w takiej temperaturze chroni tkankę łączną, szczególnie gdy skóra ma skłonność do pękania naczynek. Przy takim rodzaju prysznicu nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Jest przyjemniy zarówno kiedy siedzimy lub stoimy pod natryskiem.
Prysznic zmienny
Regularnie stosowany przysznic naprzemienny zwalcza dokuczającą bardzo często kobietom skórkę pomarańczową. Już po kilku minutach od momentu zetknięcia się z wodą nasza skóra zostaje oczyszczona, mięśnie rozluźnione, a układ krwionośny pobudzony. Taki prysznic zawsze kończy się zimną wodą, a po zastosowaniu go warto wytrzeć ciało szorstkim ręcznikiem. Ten ostatni zabieg dodatkowo poprawia ukrwienie.