fit.pl mobile logo

Te witaminy mają ogromny wpływ na twoją skórę

Dbanie o skórę powinno być istotną częścią Twojego programu zdrowotnego. W końcu to największy organ Twojego ciała.

Pozyskiwanie odpowiednich witamin

Pierwszą rzeczą, jaką większość pracowników służby zdrowia powie Ci, aby zachować zdrową skórę, jest ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV) słoneczne i noszenie ochronnego kremu przeciwsłonecznego czyli odpowiednie nawilżenie skóry, gdy jesteś wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Ale słońce nie jest takie złe jak się początkowo wydaje. Zaledwie 10-15 minut dziennej ekspozycji pomaga wytwarzać witaminę D w całej skórze. Witamina D jest jedną z najlepszych witamin dla Twojej skóry, obok witamin C, E i K.

Zapewnienie wystarczającej ilości witamin może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo i młodzieńczo. Może to przełożyć się na zmniejszenie:

 • ciemnych plam na skórze
 • zaczerwienienia
 • zmarszczek
 • szorstkiego naskórka
 • nadmiernej suchości skóry

Witaminy są niezbędne dla zdrowia skóry

Ponieważ witaminy wpływają na zdrowie i odpowiednie funkcjonowania organizmu, niedobór witamin może mieć niekorzystny wpływ na skórę i procesy starzenia. Ponieważ witaminy C i E odgrywają tak ważną rolę w ochronie skóry przed słońcem, niedobory obu witamin mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia skóry, w tym raka skóry. Według Centers for Disease Control and Prevention, rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka w Stanach Zjednoczonych.

Często zapominamy o odpowiednim odżywianiu i nie dostarczamy wszystkich niezbędnych witamin. Dla zapominalskich zbawienne może okazać się sięgnięcie po naturalne suplementy diety zawierające wszystkie wyżej opisane witaminy i dodatkowe składniki odżywcze i zioła.

Rekomendujemy natomiast wybieranie tylko sprawdzonych i naturalnych produktów od poważanych i cieszących się dobrą opinią producentów suplementów diety. Z pewnością czołowym producentem mono witamin jak i kompleksowych suplementów na skórę jest Swanson, który nieprzerwanie od ponad 50 lat dostarcza najwyższej jakości suplementy diety na całym świecie, a cała historia marki zaczęła się właśnie od Witaminy E. Znajdziesz go z pewnością w wielu aptekach czy profesjonalnych sklepach internetowych z suplementami diety.

Niezbędne dla skóry witaminy są dostępne w formie suplementów, ale można je również znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry. Dowiedz się więcej o tych czterech niezbędnych witaminach i o tym, jak mogą pomóc w osiągnięciu optymalnego zdrowia skóry.

 1. Witamina D

Witamina D jest najczęściej wytwarzana, gdy światło słoneczne jest pochłaniane przez skórę. Kiedy tak się dzieje, cholesterol przekształca się w witaminę D. Witamina D jest następnie wychwytywana przez wątrobę i nerki i transportowana po całym organizmie, aby pomóc w tworzeniu zdrowych komórek. Obejmuje to skórę, w której witamina D odgrywa ważną rolę w odcieniu skóry. Może nawet pomóc w leczeniu łuszczycy czy regeneracji naskórka.

Możesz zwiększyć spożycie witaminy D poprzez:

 • uzyskanie 10 minut ekspozycji na słońce dziennie (najpierw skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz historię raka skóry)
 • spożywanie pokarmów wzbogaconych, takich jak płatki śniadaniowe, sok pomarańczowy i jogurt
 • spożywanie pokarmów naturalnie zawierających witaminę D, takich jak łosoś, tuńczyk i dorsz
 1. Witamina C

Witamina C występuje w dużych ilościach w naskórku (zewnętrznej warstwie skóry) oraz w skórze właściwej (wewnętrznej warstwie skóry).

Jej właściwości przeciwnowotworowe (przeciwutleniające) i jej rola w produkcji kolagenu pomagają zachować zdrową skórę. Dlatego witamina C jest jednym z kluczowych składników wielu przeciwstarzeniowych produktów, aby utrzymać odpowiednią i zdrową jędrność skóry.

Przyjmowanie witaminy C doustnie może zwiększyć skuteczność filtrów przeciwsłonecznych nakładanych na skórę w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Czyni to poprzez zmniejszenie uszkodzeń komórek i wspomaganie procesu gojenia się ran ciała. Witamina C może również pomóc w zwalczaniu oznak starzenia ze względu na jej istotną rolę w naturalnej syntezie kolagenu w organizmie. Pomaga leczyć uszkodzoną skórę, a w niektórych przypadkach zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawiając przy tym ogólny wygląd skóry. Odpowiednie spożycie witaminy C może również pomóc w naprawie i zapobieganiu wysuszeniu skóry.

Ze względu na występowanie witaminy C w produktach dostępnych bez recepty, suplementach diety i żywności, którą spożywamy, niedobór tego składnika odżywczego jest rzadki. Zalecenie to 1000 mg dziennie. Jeśli stwierdzisz, że Twoja dieta nie zawiera wystarczającej ilości witaminy C, możesz:

 • jeść więcej owoców cytrusowych np. pomarańcze (są najlepszym źródłem Witaminy C)
 • jeść inne produkty bogate w witaminę C takie jak truskawki, brokuły i szpinak
 • pić sok pomarańczowy
 • przyjmować suplementy zgodnie z zaleceniami lekarza
 • poszukać zabiegów przeciwstarzeniowych z witaminą C na suchość, zaczerwienienia, zmarszczki i plamy starcze
 1. Witamina E

Podobnie jak witamina C, witamina E jest przeciwutleniaczem. Jego główną funkcją w pielęgnacji skóry jest ochrona przed uszkodzeniami słonecznymi. Witamina E po nałożeniu na skórę pochłania szkodliwe promieniowanie UV ze słońca. Fotoprotekcja odnosi się do zdolności organizmu do minimalizowania szkód powodowanych przez promienie UV. Może to pomóc w zapobieganiu ciemnym plamom i zmarszczkom.

Normalnie organizm wytwarza witaminę E poprzez sebum, oleistą substancję wydzielaną przez pory skóry. W odpowiedniej równowadze sebum pomaga utrzymać kondycję skóry i zapobiega jej wysuszeniu. Jeśli masz szczególnie suchą skórę, witamina E może pomóc w przeciwdziałaniu niedoborowi sebum. Witamina E pomaga również w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Chociaż witamina E jest dostępna w wielu produktach poprawiających wygląd skóry, problem polega na tym, że wszelkie skutki można zminimalizować po ekspozycji na słońce. Zaleca się dostarczanie wystarczającej ilości witaminy E w diecie. Większość dorosłych potrzebuje około 15 mg witaminy E dziennie. Możesz zwiększyć spożycie poprzez:

 • spożywanie większej ilości orzechów i nasion, takich jak migdały, orzechy laskowe i nasiona słonecznika
 • przyjmowanie multiwitaminy lub osobnego suplementu witaminy E
 • stosowanie miejscowych produktów zawierających zarówno witaminę E, jak i witaminę C (może to być skuteczniejsze w fotoprotekcji niż te, które zawierają tylko jedną z dwóch)
 1. Witamina K

Witamina K jest niezbędna we wspomaganiu procesu krzepnięcia krwi w organizmie, co pomaga organizmowi leczyć rany, siniaki i obszary dotknięte operacją. Uważa się również, że podstawowe funkcje witaminy K pomagają w niektórych chorobach skóry, takich jak:

 • rozstępy
 • pajączków
 • blizny
 • ciemne miejsca
 • cienie pod oczami

Witaminę K można znaleźć w wielu różnych kremach do stosowania miejscowego na skórę i może pomóc w leczeniu różnych schorzeń skóry. Lekarze często stosują kremy zawierające witaminę K u pacjentów, którzy właśnie przeszli operację, aby zmniejszyć obrzęk i siniaki. Może to przyspieszyć gojenie się skóry. Jednak badania nad wpływem witaminy K na skórę są bardziej ograniczone niż w przypadku witamin E i C.

Według University of Florida niedobory witaminy K są rzadkie, a dorośli potrzebują od 90 do 120 ug dziennie. Możesz zwiększyć spożycie, jedząc:

 • Jarmuż
 • szpinak
 • sałata
 • kapusta
 • zielone fasolki

Warto pamiętać że zarówno witamina D, E oraz K to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, więc należy zadbać o odpowiednie spożycie zdrowych tłuszczy wraz z tymi witaminami.

 

Nawilżenie skóry sposobem na procesy starzenia

Nie od dzisiaj wiemy, że dobrze dobrane kosmetyki nie tylko pomagają poprawić stan skóry, ale także dostarczyć odpowiednich składników odżywczych dla skóry właściwej. Zatem następnym razem, gdy będziesz chodzić po alejce do pielęgnacji skóry w sklepie, sprawdź, czy te cztery pomocne witaminy (D, C, E, K) są składnikami Twoich ulubionych produktów.

Chociaż witaminy wpływają na zdrowie skóry, być może już dostarczasz ich wystarczającą ilość w codziennej diecie. Badanie krwi może pomóc w ustaleniu, czy masz niedobory witamin. Aby zapobiec przedawkowaniu, należy przyjmować witaminy wyłącznie pod opieką lekarza.

Zobacz także inne artykuły z działu:

- Masaż twarzy w 5 minut

- 5 skutecznych sposobów na walkę z cellulitem

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl