fit.pl mobile logo

Włosy na nartach. Praktyczne wskazówki dotyczące ochrony i pielęgnacji

Zimowa aura sprzyja narciarskim wyjazdom, ale nie naszym włosom, które są narażone na mróz, wiatr i skoki temperatur. Osłabione czynnikami atmosferycznymi włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo przetłuszczająca się skóra głowy pod kaskiem i wysuszająca włosy sauna, z której chętnie korzystamy po nartach powodują, że powinniśmy szczególnie zadbać o włosy podczas zimowego wyjazdu. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących ochrony i pielęgnacji przygotowanych przez trychologa.

Zabezpiecz włosy pod kaskiem

Jeśli mamy dłuższe włosy, warto je związać i ukryć pod kaskiem lub kominiarką, jeśli dodatkowo zakładamy ją pod kask. Dobrą fryzurą na stok będzie na przykład warkocz, który zbierze pasma włosów, dzięki czemu nie będą się one plątały podczas jazdy na stoku. Warkocz możemy związać jedwabną gumką, nie odciskającą się na kosmykach i minimalizującą ich uszkodzenie. Skóra głowy i włosy muszą być zimą dobrze chronione przed wpływem niekorzystnych dla nich warunków panujących w górach. Silny wiatr, mróz czy śnieg są czynnikami, które mocno osłabiają kondycję włosów. Bardzo istotne jest zabezpieczenie nie tylko włosów, ale przede wszystkim skóry głowy. Pod czas jazdy na nartach taką funkcję spełnia kask i dodatkowo kominiarka, a po zejściu ze stoku czapka.

- Nakrycie głowy zimą zabezpiecza przed utratą ciepła i chroni także cebulki włosów. Brak nakrycia głowy lub zbyt cienkie może powodować obkurczanie się kapilarek oplatających cebulę włosową, których zadaniem jest dostarczenie substancji odżywczych. Efektem takich błędów mogą być problemy z wypadającymi włosami. Pod wpływem chłodu gruczoły łojowe umieszczone na skórze głowy pracują wolniej, włosy więc są pozbawione naturalnej, ochronnej warstwy sebum i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Jeśli skóra głowy poci się w kasku, myj włosy codziennie po powrocie z nart

Włosy przykryte kaskiem i dodatkowo w kominiarce po kilku godzinach spędzonych na stoku, mogą być przyklapnięte i nieświeże. Skóra głowy może być przepocona, dlatego po powrocie z nart warto umyć włosy. Nadprodukcja sebum oraz potu w wyniku wysiłku fizycznego może przyczyniać się do problemów skóry głowy, a czasem w dalszych konsekwencjach nawet do wypadania włosów. Jeśli więc nasze włosy tego potrzebują, myjmy je codziennie po powrocie ze stoku. Do mycia przetłuszczających się włosów, warto wybierać szampony, które przywrócą skórze naturalną równowagę hydro-lipidową.

Regeneruj włosy po dniu spędzonym na stoku

Różnice temperatur na zewnątrz, na przykład podczas jazdy na stoku narciarskim, a przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że włosy są bardziej podatne na przesuszanie się. Dodatkowo silny wiatr i mróz także odbija się na ich kondycji, dlatego podczas zimowego wyjazdu wypoczynkowego warto znaleźć chwilę czasu, aby zadbać o pielęgnację i regenerację włosów. Możemy wykorzystać do takich zabiegów produkty zawierające humektanty i emolienty, korzystnie wpływające na nawodnienie i poprawę elastyczności włosów.

Do regeneracji łodygi włosa możemy wykorzystać na przykład preparaty zawierające puder z perły, którego budowa jest zbliżona do naszego białka i nadaje się do regeneracji uszkodzeń mechanicznych naszych włosów. Uszkodzenia te często wynikają w okresie zimowym z czynnikow atmosferycznych. – mówi Anna Mackojć, trycholog.

Zadbaj o włosy udając się do sauny

Po intensywnym dniu spędzonym na stoku wiele osób chętnie korzysta także z sauny, która ma dobry wpływ na organizm, oczyszcza z toksyn oraz pozwala na regenerację i relaks po fizycznym wysiłku. Na włosy jednak sauna może działać dość agresywnie, powodując ich przesuszanie, dlatego warto przed wejściem do sauny w miarę możliwości zabezpieczyć włosy i przede wszystkim umiejętnie z niej korzystać.

- Wysoka temperatura wpływa na rozchylanie się łusek i sprzyja wyparowywanie wody z włosów. W efekcie tracą one nawilżenie i mogą stać się szorstkie oraz łamliwe. W czasie pobytu w saunie nagrzewa się także mocno skóra głowy. Warto zabezpieczyć włosy ręcznikiem lub bawełnianym czepkiem, aby chronić je przed wysoką temperaturą. Można również zastosować dedykowaną na włosy do sauny maskę, która będzie pełnić funkcję zarówno ochronną, jak także regeneracyjną. Należy także pamiętać, że nie powinno się przebywać w saunie z mokrymi włosami, gdyż wówczas łuski włosów otwierają się znacznie szybciej, co dodatkowo może osłabiać ich kondycję. – mówi Anna Mackojć, trycholog.

Po opuszczeniu sauny warto spłukać włosy chłodniejszą wodą, aby domknąć łuski, a następnie umyć włosy i skórę głowy szamponem, aby zredukować nadmierną ilość sebum. Skóra głowy pod wpływem wysokiej temperatury w saunie poci się podobnie jak podczas wysiłku fizycznego. Z sauny należy korzystać rozsądnie, zabezpieczając włosy i nie przedłużając czasu trwania sesji oraz stosując się do instrukcji zamieszczonych na terenie saun. Po umyciu głowy konieczne jest nałożenie maski nawilżającej i domykającej łuski, aby nie potęgować efektu puszących się włosów.

Podczas zimowego wypoczynku warto szczególnie zadbać o włosy, aby chronić je przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi panującymi w górach oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Zima nie jest łatwym okresem dla włosów, należy więc zadbać o nie kompleksowo, stosując odpowiednią ochronę, pielęgnację oraz regenerację.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl