Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna i wrażliwa, to właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nie posiada podtrzymujących mięśni, jest pozbawiona gruczołów łojowych i potowych. Poza tym, jest ona dużo cieńsza, ma zaledwie 0,5mm grubości, podczas gdy grubość skóry na pozostałej części twarzy wynosi 2mm. Wpływ na nią ma nie tylko mimika twarzy, śmiech, płacz, mruganie, ale także czynniki atmosferyczne, wiatr, słońce, światło. Wraz z wiekiem coraz bardziej traci na elastyczności, a do jej kondycji znacznie przyczynia się twój styl życia. Stres, niedostateczna ilość snu, niezdrowe odżywianie, praca przed monitorem, czytanie przy złym świetle.. - skutkuje nie tylko zmarszczkami wokół oczu, ale także mocno odbija się na nich samych. Oczy tracą blask, pojawiają się kłopoty ze wzrokiem, worki i cienie, zaczerwienienia.
Jak zatem pielęgnować oczy by nie utraciły blasku, a skóra wokół nich wyglądała promiennie?
- Kremy pod oczy mogą opóźnić powstawianie zmarszczek. Powinny odpowiednio nawilżać skórę i ujędrniać. Rozmaite żele nawilżające pod oczy możemy stosować już po 20 roku życia. Dbaj o to by odpowiednio nakładać preparat pod oczy – od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Taki ruch zapobiega nadmiernemu rozciąganiu skóry.
- Demakijaż oczu powinien być bardzo delikatny. Po nasączeniu płatka kosmetycznego mleczkiem, bądź płynem do demakijażu, delikatnie przyłóż go do powieki i poczekaj chwilę, żeby preparat mógł zacząć działać. Tusz zmywaj delikatnymi, pionowymi ruchami z góry w dół. Nigdy nie trzyj oczu!
- Pamiętaj by chronić oczy przed słońcem. Nie tylko skórę wokół oczu poprzez kremy z filtrami, ale także same oczy. Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne zawierające ochronne filtry. Noś je nie tylko latem, ale i zimą, w ostrym słońcu.
- Praca przed komputerem bardzo obciąża twoje oczy. Jeśli pracujesz przed monitorem dłużej niż 2 godziny, dbaj o częste, kilkuminutowe przerwy. Co jakiś czas zamykaj oczy na minutę. Możesz także spoglądać na odległy przedmiot np. widok za oknem. Nawet patrząc na zieleń kwiatów pomagasz swoim oczom odpocząć. Zainwestuj w dobry monitor i ustaw go tak, aby patrzeć na niego z góry. Często wietrz pomieszczenie.
- Jeśli lubisz wieczorami czytać, zadbaj o dobre światło. Najlepsze sztuczne światło, to białe światło o natężeniu do 700 lx. Dobrze jest włączyć i górne oświetlenie, i lampkę do czytania – to pozwoli ci uniknąć kontrastów w pokoju, które szybciej męczą oczy. Pamiętaj także o odpowiedniej odległości książki od oczu – od 25 do 45cm.
- Coraz więcej czasu „wolnego” spędzamy przed telewizorem. Stajemy się niewolnikami mediów. Najpierw monitor, potem telewizor – jakie to obciążenie dla naszych oczu! Starajmy się systematycznie skracać czas poświęcany oglądaniu telewizji, a jeżeli już oglądamy – pamiętajmy, by znajdować się co najmniej w odległości 3 metrów od odbiornika.
- Zadbaj o dietę przyjazną dla oczu. Jedz dużo owoców i warzyw, staraj się unikać soli i alkoholu. Szczególną uwagę zwróć na witaminę A – jej niedobór w organizmie zmniejsza możliwość dostosowania się oczu do warunków świetlnych. Znajdziesz ją np. w szpinaku, marchewce, pomidorach, papryce, jajkach.
- Jeśli twoje oczy są przepracowane, możesz im pomóc stosując kompresy. Zalej wrzącą wodą 2 torebki czarnej herbaty. Gdy przestygnie, ciepłe torebki połóż na powiekach. Zamiast czarnej herbaty możesz stosować herbatkę z rumianku albo kwiatów lipy.
Beata Mąkolska
www.fit.pl